DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 09.09.2024 - 11:12
Doi români, frații Maior, au câștigat Raliul Acropolis și sunt VICECAMPIONI mondiali Junior WRC - Foto: Facebook/Norbert Maior

Doi români, frații Maior, continuă să scrie istorie în motorsportul mondial. Au câștigat Raliul Acropolis la clasa WRC3 și sunt vicecampioni mondiali Junior WRC 2024.

Norbert Maior și Francesca Maior, frații campioni Junior ERC 2023, au câştigat duminică EKO Acropolis Rally Greece, la Junior WRC, şi au încheiat sezonul pe locul secund în clasamentul general, devenind vicecampioni mondiali.

Norbert, în vârstă de 26 de ani, co-pilotat de sora sa mai mică, Francesca, și antrenat de fostul campion Junior WRC Simone Tempestini, a ajuns la linia de sosire cu 1min 6sec în fața estonianului Romet Jürgenson. Belgianul Tom Rensonnet a terminat pe locul 3 cu mai mult de șase minute întârziere.

A fost un podium perfect pentru mașinile Ford Fiesta Rally3 ale M-Sport Polonia.

Echipajul Norbert - Francesc Maior a luat startul în etapele înșelătoare ale ultimei zile ale EKO Acropolis Rally Greece cu un avans confortabil de două minute față de Jürgenson, ceea ce i-a permis să își gestioneze ritmul fără a-și asuma riscuri inutile. Deși avansul său s-a redus, acesta nu a fost niciodată cu adevărat amenințat.

Referindu-se la victorie, Maior a dat credit unui amestec de îndemânare, noroc și încredere în copilotul său.

Frații Maior au câștigat pe pană

„A fost un weekend incredibil, a fost dificil să ajung aici, dar apoi totul a fost perfect, nu mă așteptam la asta”, a declarat Norbert Maior.

„A fost foarte dur, poate cel mai dur raliu pe care l-am văzut. Am crezut că Sardinia a fost un dezastru, dar asta a fost altceva”, a adăugat el, râzând.

„Am avut o pană cu 5 km înainte de final. Am întrebat-o pe Francesca ce facem și dacă ar trebui să ne oprim, dar ea mi-a spus: „Nu, nu, nu, să mergem, să mergem”, iar eu am spus: „Bine, am încredere în tine”.

A fost decizia corectă pentru că Romet a avut aceeași situație cu 2 km mai devreme și s-a oprit”.

Victoria lui Maior îl catapultează de pe locul 14 pe locul patru în clasamentul general WRC3, fiind acum la 26 de puncte în spatele liderului campionatului, Diego Dominguez, care a ales să nu puncteze în Grecia.

Jürgenson, între timp, a urcat de pe locul cinci pe doi, în timp ce australianul Taylor Gill a urcat pe locul trei.