Dakar 2021, Ziua 2: Mani Gyenes, pe locul 3 la Malle Moto. Peterhansel, noul lider la „Auto”

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 05.01.2021 - 12:45

Riderul român Emanuel Gyenes a terminat cea de-a doua zi a Raliului Dakar 2021 pe poziția a 3-a la categoria Malle Moto, dar și-a păstrat prima poziție în clasament. La clasa „Auto”, Stephane Peterhansel a preluat conducerea.

Spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a preluat conducerea în clasamentul general al Raliului Dakar 2021, la categoria „Moto”, după ce a reuşit să se impună în etapa a doua a cursei, desfăşurată între Bisha şi Wadi Ad-Dawsir. Barreda a fost cronometrat pe cei 457 km de probe speciale în 4h 17m 56s, devansându-l cu 6 min 23 sec pe americanul Ricky Brabec, deţinătorul titlului şi coechipierul său de la echipa Honda, care a încheiat etapa pe locul secund, şi cu 6 min 37 sec pe Ross Branch (Botswana/Yamaha), clasat pe poziţia a treia.

Emanuel Gyenes a terminat pe locul 35 a doua zi a Dakarului și pe 32 la general. La categoria Malle Moto, riderul român a încheiat ziua pe locul 3, cu un timp de 4h 57m și 19s, dar și-a păstrat prima poziție în clasamentul general.

”A fost o zi dură, cu probe rapide și dune, dintre care unele extrem de moi. M-am chinuit puțin acolo”, a declarat Mani.

La clasa „Auto”, pilotul qatarian Nasser Al-Attiyah (Toyota Gazoo Racing) a câştigat cea de-a doua etapă din Dakar 2021, desfăşurată luni între Bisha şi Wadi Ad-Dawasir, la finalul căreia spaniolul Carlos Sainz (Mini JCW Buggy) i-a cedat fotoliul de lider francezului Stephane Peterhansel (Mini JCW Buggy).

Al-Attiyah a fost înregistrat cu timpul de 4h 03m 14s pe secţiunea cronometrată de 457 km, din totalul de 685 km ai etapei, devansându-l cu 2m 35s pe Stephane Peterhansel şi cu 9m 17s pe Carlos Sainz.

Peterhansel a preluat conducerea în clasamentul general, devansându-l cu 6m 37s pe Sainz, deţinătorul titlului, şi cu 9m 14s pe Al-Attiyah.