Croația învinge Japonia la Campionatul Mondial de Fotbal: Europenii triumfă la penalty-uri

DE Alin Crișan | Actualizat: 05.12.2022 - 19:57
Campionatul Mondial: Croația - Japonia - Foto: Profimedia

Croația s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins-o pe Japonia.

Croația s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar după ce a trecut de Japonia la loviturile de departajare. Eroul vicecampioanei mondiale a fost Dominik Livakovic, portarul lui Dinamo Zagreb, care a apărat trei lovituri de la 11 metri.

Croația a învins Japonia în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar la loviturile de departajare și s-a calificat în sferturi. Dominik Livakovic a fost eroul vicecampioanei mondiale. Portarul lui Dinamo Zagreb a apărat trei lovituri de la 11 metri. După 120 de minute, scorul a fost 1-1.

Ajunse în prelungiri, cele două echipe au arătat obosite, iar ritmul a fost unul lent. Singura fază cu adevărat periculoasă din prima repriză de prelungiri a venit în minutul 104, atunci când Mitoma a luat pe cont propriu o acțiune din propria jumătate de teren și a finalizat cu un șut puternic, parat însă de Livakovic. După cele două reprize de câte 15 minute, partida a ajuns la lovituri de departajare.

Acolo, Dominik Livakovic, portarul lui Dinamo Zagreb, a fost fost eroul Croației. El a apărat trei lovituri de la 11 metri, iar Croația va întâlni în sferturi câștigătoarea partidei dintre Brazilia și Coreea de Sud. Pentru Japonia au ratat Minamino, Mitoma și Yoshida, singurul marcator fiind Asano.

Din tabăra Croației, singurul jucător care a ratat a fost Livaja, care a trimis în bară, în timp ce marcatorii au fost Vlasic, Brozovic și Pasalic, potrivit eurosport.ro