Ministrul Educației, Ligia Deca, afirmă că a ținut cont de sugestiile primite, astfel, elevii vor putea să vadă lucrările înainte de a contesta notele la Evaluarea Națională și Bacalaureat, iar examenele vor fi susținute mai devreme, pentru a evita zilele caniculare.