Președintele interimar Ilie Bolojan a vorbit, la Observator, despre alegerile care se apropie.
Întrebat dacă se gândește la poziția de premier, după alegerea președintelui, așa cum se vehiculează, acesta a evitat să răspundă.
De asemenea a refuzat să spună cine crede că va câștiga alegerile, în contextul în care, înainte de a se suspenda din PNL, a semnat acordul de a-l susține pe Crin Antonescu la prezidențiale din partea coaliției de guvernare.
Bolojan despre varianta de a fi premier și alegeri: Candidaților nu le e greu să vândă blana ursului
„Dacă vă aduceți aminte de discuțiile din toamnă, era și atunci un premier de serviciu… Candidaților nu le e greu să vândă blana ursului din pădure.
Citește și Crin Antonescu: păreri edificatoare despre Lasconi și Georgescu, deschis la varianta Bolojan premier
Nu persoana premierului este problema vitală. Contează și premierul, pentru că oferă o anumită direcție, dar guvernul este format din ministere și secretari de stat.
E nevoie de echipe puternice, iar cel mai important este ca, peste tot, cei din partide să trimitem cei mai potriviți oameni pentru contextul respectiv, astfel încât să livrăm ceva concret.
Citește și 13.000 persoane au vizitat grădinile, curţile şi sălile oficiale ale Palatului Cotroceni, în 2 zile
Candidații care cred că sunt avantajați de anunțarea unui premier, îl anunță, că nu îi doare gura.
Dacă vă mai amintiți, acum câteva luni, în turul doi nu mai era același premier...“, a răspuns Bolojan întrebărilor Alesandrei Stoicescu.
Neutralitate și încredere în desfășurarea alegerilor
„Nu aș vrea să fac niște aprecieri politice. Cred că unul dintre elementele de recredibilizare a acestei poziții este de a rămâne într-o poziție de neutralitate principială, pentru a nu jigni categorii de electori.
Cred că va fi un tur doi cu siguranță, există o competiție destul de dură, probabil că este o luptă deschisă și e greu să estimăm astăzi cine va intra în turul doi. Vor fi dezbateri, va fi campanie“, a subliniat Ilie Bolojan.
„Ar trebui să fie niște alegeri corecte”
Întrebat cum vede alegerile prezidențiale care se apropie, Bolojan a spus că are încredere că nu vom mai experimenta situații precum anularea alegerilor sau alte asemenea.
„Anularea alegerilor a fost o situație excepțională care nu ne-a făcut bine ca țară, ca societate, așa că trebuie evitată orice situație care ne-ar aduce din nou în aceeași postură.
Din punctul meu de vedere și din discuțiile cu instituțiile abilitate în derularea alegerilor, este clar că toți trebuie să își facă treaba astfel încât toți cetățenii să se poată exprima liber.
Ar trebui să fie niște alegeri corecte. Am văzut și instituțiile, care data trecută au fost prinse pe picior greșit, că acum au început să colaboreze și să aplice prevederile legale pentru a nu mai avea situații ca cea de anul trecut“, a mai spus Ilie Bolojan.