vineri 28 noiembrie
EUR 5.0906 USD 4.4036
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Premierul ungar Viktor Orban, în vizită la Moscova. Ce va discuta cu prietenul său Vladimir Putin

Data publicării: 28.11.2025 • 13:50
Vladimir Putin și Viktor Orban, la Moscova - Foto: Profimedia Images
Vladimir Putin și Viktor Orban, la Moscova - Foto: Profimedia Images

Premierul ungar Viktor Orban se află vineri, 28 noiembrie 2025, în vizită oficială la Moscova, pentru a discuta cu președintele rus Vladimir Putin.

Preşedintele rus Vladimir Putin îl primeşte vineri, 28 noiembrie 2025, la Moscova, pe premierul ungar Viktor Orban, a anunţat un purtător de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de agenţia rusă oficială de presă Tass, informează News.ro.

Citește și: Viktor Orban îl atacă pe Trump și îl apără pe Putin. „Sancțiunile contra Rusiei, greșite”

Premierul ungar Viktor Orban, în vizită la Moscova. Ce va discuta cu prietenul său Vladimir Putin

Viktor Orban a anunţat că urmează să dicute cu preşedintele rus despre eforurile de pace în Ucraina şi, mai ales, despre livrări de petrol şi gaze naturale ruseşti Ungariei.

„Merg (la Moscova) pentru a mă asigura că aprovizionarea Ungariei cu energie este garantată pentru iarnă și pentru anul viitor”, a scris Orban pe Facebook.

Premierul ungar a menţinut și menține relaţii strânse cu Moscova, în pofida războiului din Ucraina.

Ungaria a rămas larg dependentă de hidrocarburile ruseşti, în ciuda unor eforturi ale Uniunii Europene de a reduce această dependenţă faţă de Rusia.

Citește și: Viktor Orban, jokerul lui Putin, despre "misiunea sa la Summitul NATO": Ucraina, interzis în Alianță

 

Ungaria a importat anul acesta 8,5 milioane de tone de țiței și peste 7 miliarde de metri cubi de gaze naturale din Rusia, a anunțat vineri, 28 noiembrie 2025, Ministerul de Externe din Ungaria, într-un comunicat.

Statele Unite au acordat luna aceasta Ungariei o derogare de la sancțiuni pentru a putea utiliza petrol și gaze rusești, după ce Orban și-a susținut cauza pentru o exceptare în timpul unei întâlniri cu președintele Donald Trump la Washington.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră