Doi şoferi au fost depistaţi sâmbătă, pe Autostrada A2 conducând cu viteză excesivă şi sub influenţa substanţelor psihoactive.
Doi şoferi au fost depistaţi sâmbătă, pe Autostrada A2 conducând cu viteză excesivă şi sub influenţa substanţelor psihoactive.
Ministrul Transporturilor s-a lăudat că România cumpără trenuri electrice care merg cu 200 km/h. Realitatea din teren este, însă, alta. Infrastructura feroviară nu suportă astfel de viteze, în unele zone trenurile merg și cu sub 10 km/h.
Polițiștii din Timiș au amendat un bărbat care circula pe A1 cu o viteză peste limita admisă.
Viteza cu care şoferiţa băută a omorât cei patru muncitori de la Citadin, în curba de la AMRS era foarte mare. Experţii din dosarul tragediei care a avut loc în urmă cu o lună, au aproximat că viteza cu care Adina Iuliana Ghervase era prea mare pentru a intra în curbă.
Germania susţine Polonia şi România în modernizarea căilor ferate pentru a permite exportul a milioane de tone de cereale blocate în Ucraina în contextul blocadei maritime impuse de Rusia, a declarat ministrul german de Externe Annalena Baerbock, relatează The Guardian.
Un bărbat de 43 de ani din Sibiu a fost prins de poliţişti când conducea cu viteza de 218 kilometri pe oră, pe autostrada Deva-Nădlac. El a rămas fără permis pentru 120 de zile.
Mașinile electrice nu sunt chiar o noutate, cum pare. Acum doar a evoluat și evoluează tehnologia. De exemplu, prima amendă de circulație pentru viteză din SUA a fost luată de șoferul unui taxi electric pe data de 20 mai 1899, în New York City. Adică, acum 123 de ani!
Guvernul a introdus, la sfârșitul lunii ianuarie, noi sancțiuni pentru șoferii agresivi și vitezomani, în vederea reducerii numărului de accidente rutiere şi de victime, cu 25%, până în 2026. Nu au trecut nici 6 luni și deputații au votat eliminarea mai multor sancțiuni.