România are cea mai subdezvoltată infrastructură rutieră din UE. 18 români se înghesuie pe un metru de autostradă. La vecinii europeni, în Ungaria și Bulgaria, „aglomerația” e și de aproape 3,5 ori mai mică. Iar în Serbia, de peste 2 ori.
România are cea mai subdezvoltată infrastructură rutieră din UE. 18 români se înghesuie pe un metru de autostradă. La vecinii europeni, în Ungaria și Bulgaria, „aglomerația” e și de aproape 3,5 ori mai mică. Iar în Serbia, de peste 2 ori.
Proteste dispersate cu gaze, în Serbia. Manifestanţii antiguvernamentali au încercat să pătrundă cu forţa în primăria Belgradului, contestând rezultatul alegerilor legislative recente și acuzând partidul lui Vucic de manipulare.
Poliția a oprit sute de oameni la granița Ungariei cu Serbia, majoritatea migranți care erau dispuși să plătească 2.300 euro pentru a ajunge în Vest.
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a semnat miercuri decretul de dizolvare a parlamentului şi de convocare de alegeri anticipate la data de 17 decembrie. Se caută o cale de normalizare a relaţiilor cu Kosovo, principala precondiţie pentru aderarea ţării la Uniunea Europeană.
Ungaria duce un adevărat război cu bandele de migranți la granița sudică cu Serbia. Acesta este adevăratul flux de migranți care ar trebui să sperie Austria. Cu toate astea, afară din Schengen e România
Tensiunile dintre Serbia și Kosovo, „țara” nerecunoscută de România au atins cote maxime, punând totodată și trupele NATO în alertă, de teama izbucnirii unui nou război sângeros în Europa, după cel care se află deja în derulare în Ucraina.
Tensiuni de război în Kosovo. Serbia a comasat trupe de artilerie și tancuri la graniță. Un înalt oficial american declară că Belgradul a inițiat o „desfășurare fără precedent a artileriei, tancuri și unități de infanterie mecanizată avansată” la granița cu Kosovo.
Românii care merg în Serbia, fie pentru o scurtă plimbare, dacă stau într-o localitate de graniță, fie pentru câteva zile de vacanță, promit că se întorc. În localitățile de graniță, de pe malul drept al Dunării, se mănâncă bine. Așa au ajuns mulți să ia contact cu această țară.