Clotilde Armand spune că referendumul anunțat de PSD pentru a o demite este „cea mai bună dovadă” că „le-a deranjat aranjamentele cu mafia gunoiului”, care a hrănit politicieni, primari și „jurnaliști”.
Clotilde Armand spune că referendumul anunțat de PSD pentru a o demite este „cea mai bună dovadă” că „le-a deranjat aranjamentele cu mafia gunoiului”, care a hrănit politicieni, primari și „jurnaliști”.
Liderul USRPLUS spune că situația din sectorul 1 fost discutată în Biroul Național al formațiunii politice. El spune că primarul sectorului 1 nu trebuie să plătească de 5 ori prețul cerut pe ridicarea gunoiului.
Datele Primăriei Generale sunt într-o relație foarte bizară cu cele ale Protecției Mediului când vine vorba de salubrizare.
Întrebarea de un milion de puncte este: unde se va mai depozita gunoiul din București?
Dată afară din Sectorul 3, ROSAL a câștigat un contract în Sectorul 4. Anul viitor, va concura din nou.
Transpartinic și ilegal, Rosal a avut contract de salubritate timp de 19 ani. Apoi a venit familia Negoiță.
Cele mai multe contracte de salubritate între companii și sectoare au fost încheiate la finalul anilor ‘90 de către Primăria Generală, care apoi le-a cedat sectoarelor. Potul este enorm: în jur de 200 de milioane lei anual pentru fiecare sector, deci 1,2 miliarde lei în total.
Mai multe containere încărcate cu deșeuri (deşeuri lemnoase, metalice, dar şi deşeuri periculoase, precum acumulatori) au fost descoperite în Portul Constanţa Sud Agigea de polițiștii de frontieră. Importul ilegal a fost făcut de două societăţi din Prahova și din București.