Orașul Târgu Mureș a rămas fără serviciu de salubritate și e sufocat de gunoaie. Primăria a cerut ADI Ecolect să se grăbească cu finalizarea procedurii de atribuire a contractului de salubrizare.
Orașul Târgu Mureș a rămas fără serviciu de salubritate și e sufocat de gunoaie. Primăria a cerut ADI Ecolect să se grăbească cu finalizarea procedurii de atribuire a contractului de salubrizare.
Cel mai scump gunoi din țară e la Ianca, în județul Brăila, susține liberalul Adin Boboc, subprefectul judeţului, într-un comunicat de presă. Taxa de salubrizare în localitatea brăileană este de 22 lei, de persoană, pe lună, și se aplică de la 1 martie 2023.
Importul de deșeuri rămâne una dintre afacerile profitabile în România. La câțiva kilometri de București, pe un teren din comuna Cernica a fost îngropată o tonă de gunoaie aduse din străinătate.
Focar de infecție pe străzile din Râmnicu Vâlcea. Oamenii au ajuns să depoziteze sacii cu deșeuri menajere pe străzi, în jurul ghenelor de gunoi.
Numărul sesizărilor penale făcute de comisarii Gărzii de Mediu în primele opt luni ale lui 2021 este aproape dublu față de anul 2020, iar cuantumul amenzilor aplicate este cu 20 de milioane mai mare în 2021 față de anul trecut, arată rapoartele Gărzii de Mediu.
Ministrul Mediului Tanczos Barna a anunțat, luni, în cadrul unei vizite în județul Bihor, că în perioada următoare vor fi identificate 12 puncte de-a lungul graniței unde vor fi instalate echipamente care să oprească deșeurile de pe râuri să mai ajungă în Ungaria.
Prefectul Capitalei Alin Stoica a anunţat vineri că şi-a dat acordul pentru declararea stării de alertă în Sectorul 1, ca urmare a situaţiei sanitare create de neridicarea gunoiului în contextul coflictului dintre Primăria de sector şi operatorul de salubritate.
Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a declarat că va comunica vineri decizia cu privire la cererea primarului Clotilde Armand de declarare a stării de alertă în Sectorul 1 din cauza neridicării deşeurilor.