Care beri sunt cu 25% mai scumpe decât anul trecut? Câți bani dai în plus, pentru o înghețată pe băț?
Un foarte bun test de stres pentru creşterea preţurilor este ce se întâmplă acum cu preţul a două produse estivale foarte consumate: berea premium la 330 g şi îngheţata glazurată la baton.
Dacă în vara anului 2025 cumpărarea acestui mix (o bere mică premium + o înghețată la băț) costa aproximativ 14,50 lei, în vara anului 2026 același gest de consum scoate din buzunar în jur de 18,50 lei.
Este foarte interesant de observat ce se întâmplă în zona comercială de maxim consum, din acest moment: Litoralul, unde se poate constata cu uşurinţă care sunt trendurile.
Aici, presiunea pe costuri este foarte importantă. În ultimul an, costurile cu utilitățile pentru hotelieri și operatorii de plajă, alături de majorările salariale din sectorul HoReCa, au forțat o nouă ajustare a tarifelor.
Care beri sunt cu 25% mai scumpe decât anul trecut? Câți bani dai în plus, pentru o înghețată pe băț?
Astfel că avem două ipostaze: Nordul Litoralului, unde comercianţii lucrează la marjă (adică mizează pe preţuri mai mari) şi Sudul, unde se joacă pe cartea deverului (adică unui număr de unităţi vândute cât mai mare, datorită preţului mai scăzut).
În vara anului 2026, pe segmentul de marjă din Mamaia Nord - Năvodari, pentru a susține profitabilitatea la volume mai mici de turiști, s-a mers pe o maximizare a marjei.
Sticla premium de bere de 330 ml a trecut de bariera psihologică, fiind întâlnită frecvent la 22-25 de lei, la beach-baruri, iar înghețata de brand la baton a urcat spre 16-18 lei.
Strategia mizează exclusiv pe publicul cu bugete mari, imun la variațiile de preț.
Segmentul de dever, din sud, adică Eforie - Costinești se adresează staţiunilor arhipline de anul acesta, unde operatorii au refuzat să crească agresiv prețurile la raft și la terase.
Ei aplică o strategie agresivă de volum (dever): mențin berea la draft la un prag accesibil, de 6-7 lei, și înghețata la aparat la 8 lei, compensând marja mică, prin numărul uriaș de clienți zilnici.
Să facem acum un scurt studiu de caz vara 2025 - vara 2026, pentru o sticlă de bere premium de 330 g şi o îngheţată la baton de 75 g, cu glazură de ciocolată.
Citeşte şi: Ce produse s-au scumpit în luna ianuarie? Berea și peștele, în top
Berea premium cu alcool (sticlă 330 ml):
Vara 2025: Un brand premium la sticlă mică costa în medie ~6,80 - 7,20 lei, în retail.
Vara 2026: Prețul la raft a urcat la ~7,80 - 8,50 lei.
De ce? Majorările s-au produs sub presiunea noilor rate ale inflației din prima jumătate a anului 2026 (care au menținut România pe primul loc în Uniunea Europeană ca ritm de creștere al prețurilor).
De asemenea, din cauza costurilor operaționale logistice legate de Sistemul Garanție-Returnare (SGR), conform penny.ro.
Înghețata cu glazură de ciocolată (baton 75 g):
Vara 2025: Se comercializa în rețelele de supermarketuri cu aproximativ ~7,50 - 8,20 lei.
Vara 2026: Prețul standard la raft, pentru exact același gramaj, a ajuns la ~9,50 - 10,50 lei.
De ce? Scumpirea de peste 20% de la un an la altul a fost dictată în principal de cotațiile internaționale record ale boabelor de cacao, dublată de scumpirile masive la energia necesară menținerii lanțului frigorific de distribuție.