VIDEO Primele rezultate din Liga Campionilor. Messi, hat-trick cu PSV

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 19.09.2018 - 08:42
Lionel Messi a înscris trei goluri cu PSV. Foto Getty Images

Liverpool a deschis scorul în meciul cu PSG după o jumătate de oră, în cel de al doilea meci al primei seri din grupele Ligii Campionilor. Sturridge a transformat în gol centarea lui Robertson.

Englezii şi-au dublat avantajul din penalty, după ce Bernat l-a faultat pe Wijnaldum. Milner l-a învins pe Areola.

Parizienii au redus din handicap până la pauză. Meunier a şutat imparabil, după o foarfecă ratată a lui Cavani. În repriza secundă, Sturridge a fost la un pas să îl accidenteze grav pe Areola, la o fază la care Salah a trimis mingea în poartă.

Cei de la PSG au reuşit să egalaleze prin Mbappe, iar meciul se îndrepta spre o remiză. Firmino nu a fost de acord şi a marcat în al treilea minut al prelungiri. S-a terminat 3-2 pentru Liverpool, care a bifat primele puncte în acest sezon din UEFA Champions League.

Liverpool a urcat astfel pe primul loc, în grupa C, cu trei puncte câștigate.

Messi, în istorie

Lionel Messi a intrat în istoria UEFA Champions League. Starul Barcelonei a devenit primul jucător care reuşeşte să îşi treacă în cont 8 hat-trick-uri în cea mai importantă competiţie inter-cluburi, potrivit Digisport.

Argentinianul de 31 de ani a marcat deja 7 goluri în primele 6 meciuri disputate în noul sezon. Următorul în acest top al Barcelonei este Ousmane Dembele (5), în timp ce podiumul este completat de Luis Suarez (3).

După ce şi-a trecut în cont tripla contra olandezilor, Lionel Messi a marcat 103 goluri în UEFA Champions League, cu unul mai mult decât PSV, echipa pe care a doborât-o marţi, pe Camp Nou.

Barcelona a învins marți pe PSV cu 4-0. argentinianul a marcat primul gol al sezonului din lovitură liberă. Messi a reuşit dubla cu un sfert de oră înainte de final şi a profitat apoi de super-pasa lui Suarez. Dembele a completat scorul de 4-0 împotriva olandezilor de la PSV.