VIDEO Arbitrul a arătat cartonașul alb, dar nicidecum jucătorilor. Au intervenit echipele medicale

DE Alex Darvari | 23.01.2023 - 20:39
Cartonaș alb - Foto: captura video

Federația Internațională de Fotbal testează noi reguli ce ar putea fi aplicate la nivel internațional. Ultima „încercare” i-a lăsat fără cuvinte pe cei prezenți la un meci de fotbal.

Chiar înainte de pauză, la scorul de 3-0 în favoarea celor de la Benfica, unui suporter i s-a făcut rău în tribune, iar partida a fost întreruptă timp de câteva minute. Staff-urile medicale ale celor două formații i-au acordat imediat primul ajutor fanului respectiv și totul s-a încheiat cu bine.

În regulamentul Federației Portugheze de Fotbal se precizează faptul că arbitrul poate folosi cartonașul alb pentru scoaterea în evidență a unui gest de fair-play în timpul unui meci și poate fi acordat jucătorilor, antrenorilor, membrilor staff-ului, iar în acest caz, medicilor.

Până la final, Benfica a mai marcat de două ori în actul secund și s-a impus cu 5-0.