DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 12.03.2022 - 12:06
Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au calificat în turul al treilea la Indian Wells. / Foto: gds.ro

Româncele Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au calificat, vineri, în runda a treia a turneului de tenis WTA 1.000 de la Indian Wells (California).

Halep a trecut cu 6-2, 4-6, 6-2 de rusoaica Ekaterina Alexandrova, iar Sorana Cîrstea a dispus de australianca Ajla Tomljanovic cu 6-4, 7-5.

Halep (30 ani, 26 WTA), cap de serie numărul 24, a avut nevoie de o oră şi 47 de minute pentru a trece de Alexandrova (27 ani, 52 WTA).

Dacă românca a încheiat cu 2 aşi şi 5 duble greşeli, Alexandrova a avut 2 aşi şi a comis 14 duble greşeli, însă mai puţine decât a făcut în primul tur (18).

Halep a dominat primul set, pe care l-a câştigat cu 6-2, s-a înclinat în actul secund, cu 4-6, după ce a făcut o serie de erori, iar Alexandrova şi-a ridicat nivelul şi a punctat mai mult la capitolul winners. Românca a revenit la nivelul obişnuit în setul decisiv, câştigând cu 6-2.

Halep, care a câştigat titlul la Indian Wells în 2015, o conduce pe Alexandrova în meciurile directe cu 3-2, după ce fiecare a obţinut câte o victorie în 2019, respectiv 2021.

Următoarea sa adversară va fi o jucătoare americană, Claire Liu sau Coco Gauff (cap de serie numărul 16).

Cîrstea (31 ani, 27 WTA), cap de serie numărul 26, a trecut de Tomljanovic (28 ani, 39 WTA) după o oră şi 35 de minute.

Tomljanovic a început în forţă şi a condus cu 3-0 şi 4-1, dar Cîrstea a revenit şi a legat cinci ghemuri la rând, impunându-se cu 6-4 în primul set. În actul al doilea, Cîrstea s-a desprins pentru scurt timp la 3-1, iar apoi a ratat o minge de meci la 5-4, însă a reuşit să închidă meciul pe serviciul adversarei, cu 7-5.

Australianca de origine croată câştigase ambele dueluri anterioare cu Cîrstea (31 ani, 27 WTA), în 2014 în calificări la Beijing, iar în 2017 în calificări la Cincinnati.

Următoarea adversară a Soranei va fi învingătoarea dintre franţuzoaica Alize Cornet, cap de serie numărul 33, şi rusoaica Ana Kalinskaia.

Cele două românce şi-au asigurat fiecare 54.400 de dolari şi 65 de puncte WTA.