România, umilită la Tokyo. Învinsă cu 4-0 de Coreea de Sud

DE Andrei Mocanu | Actualizat: 25.07.2021 - 16:01

România a pierdut al doilea meci de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a fost învinsă cu 4-0 de către Coreea de Sud.

Jucătorii români i-au ajutat pe cei din Coreea de Sud, după ce Marius Marin a înscris în propia poartă, în minutul 27.

Mai mult, în prelungirile primei reprize, Ion Gheorghe a comis al doilea fault de galben și a fost eliminat, astfel că tricolorii au jucat a doua repriză în zece oameni.

În minutul 59, Lee a șutat din afara careului, mingea a fost deviată de Valentin Gheorghe şi l-a surprins pe portarul Aioani.

În minutul 85, Coreea de sud primește cadou un penalti, după o intervenţie gratuită a lui Ricardo Grigore la Seol Youngwoo, în careu. Jucătorul coreean nu era un pericol pentru poarta tricolorilor înainte de a fi accidentat.

Apoi, al patrulea gol a fost primit în ultimul minut regulamentar al jocului. Dobre l-a scăpat din marcaj pe Lee Kangin, care stă bine, pe linie, la offside şi face dubla.

Echipa României a avut o singură ocazie la poartă, după o lovitură indirectă acordată ca urmare a unei greșeli a portarului Song Bumkeun. Ciobanu a șuat tare, dar l-a nimerit în mână pe portar.

Singurul jucător tricolor care s-a remarcat a fost portarul Aioani, care a salvat în câteva ocazii clare ale sud-coreenilor.