DE Daniel Toșa | Actualizat: 17.09.2024 - 08:24
Rapid București a îngenuncheat, acasă, în fața liderului U Cluj (0-2). Șumudică: "E numai vina mea" - Foto: Facebook/FC Rapid 1923

Rapid București a îngenuncheat, acasă, în fața liderului U Cluj (0-2). Universitatea Cluj continuă seria victoriilor din Superligă, câștigând cu 2-0 împotriva Rapidului, pe terenul acestora, în ultima partidă a etapei a 9-a.

Rapid București a îngenuncheat, acasă, în fața liderului U Cluj (0-2). Universitatea Cluj, liderul actual al Superligii, și-a consolidat poziția în clasament după o victorie categorică împotriva Rapidului București, scor 2-0, luni seara, în Giulești.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 30, prin portughezul Berto, care a înscris primul său gol în Superligă după o combinație reușită cu Mamadou Thiam.

După pauză, clujenii și-au mărit avantajul prin Dan Nistor, care a transformat un penalty în minutul 60, acordat în urma unui fault comis de Christopher Braun asupra lui Robert Silaghi.

Echipa clujeană a continuat să fie periculoasă, iar senegalezul Mamadou Thiam a fost aproape de a face 3-0 în minutul 64, lovind bara porții adverse. Giuleștenii au încercat să revină în meci pe final prin ocaziile notabile ale lui Alexandru Pașcanu și Mattias Kait, însă nici acestea nu au fost suficiente pentru a schimba soarta partidei.

Norvegianul Tobias Christensen a debutat la Rapid însă echipa din Giulești a suferit prima înfrângere pe teren propriu din acest campionat, rămânând cu o singură victorie.

Universitatea Cluj este neînvinsă, având patru victorii consecutive și cinci etape fără gol primit. După acest meci, clujenii își păstrează poziția de lider în Superligă.

Antrenorul Rapidului, Marius Șumudică, și-a asumat întreaga responsabilitate pentru eșec la finalul partidei, declarând:

„Îmi cer scuze în fața fanilor, e în totalitate greșeala mea. Trebuie să-i facem fericiți pe fani, nu se poate să arătăm așa. Nu se poate să nu fii agresiv, să nu faci o alunecare, nu se poate. Meciul se câștigă cu sacrificii. În Giulești, trebuie să dai dovadă de sacrificiu. Așa, să intri doar să mai bifezi un meci în campionat, eu nu accept așa ceva”, potrivit Digisport.