DE Daniel Toșa | Actualizat: 06.08.2024 - 08:56
Remiză cu scandal în Giulești după 2-2 cu Sepsi OSK. Suporterii rapidiști au strigat „Demisia!” - Foto: Facebook

Remiză cu scandal în Giulești după 2-2 cu Sepsi OSK. Rapid București și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au încheiat la egalitate, 2-2, luni seara, pe stadionul din Giulești, într-un meci plin de tensiune din etapa a patra a Superligii de fotbal. Fanii rapidiști au „luat foc” la final.

Partida a început în forță cu oaspeții deschizând scorul după doar 42 de secunde, prin maghiarul Kevin Varga.

Acesta a profitat de greșelile portarului Marian Aioani și ale fundașului Filip Blazek. Varga i-a dedicat golul coechipierului său Cosmin Matei, suspendat pentru dopaj.

Rapid a egalat rapid în minutul 3, prin același Filip Blazek, care a marcat din 6 metri, profitând de o apărare bâlbâită a celor de la Sepsi după o centrare din lovitură liberă executată de Petrila.

În minutul 68, Sepsi a egalat prin Gabriel Debeljuh, care a înscris cu capul după un plonjon spectaculos, fructificând o respingere a lui Aioani la șutul lui Marius Coman.

Un moment tensionat a fost accidentarea atacantului rapidist Borisav Burmaz, care a fost scos pe targă și transportat la ambulanță în minutul 53.

Rapid a fost aproape de victorie în prelungiri, dar șutul lui Claudiu Micovschi din minutul 90+3 a lovit bara transversală.

la finalul partidei, fanii au scandat ”Demisia, demisia”, cel către staff-ul tehnic condus de Neil Lennon, care nu a fost prezent la meci, din cauza unui deces în familie.

Marius Șumudică, aflat la rândul său în tribune, a fost ovaționat la scenă deschisă de către cei aproximativ 10.000 de suporteri rapidiști.

După patru etape, Rapid rămâne fără victorie, cu trei egaluri și o înfrângere.