Încă o medalie obținută de Cătălin Chirilă la Mondiale! Argint, în proba de canoe simplu 1.000 metri

DE Alexandru Pop | 26.08.2023 - 15:40
Cătălin Chirilă a obținut o medalie de aur și una de bronz la actuala ediție a Campionatelor Mondiale de Kaiac-Canoe - Foto: Profimedia Images

Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de argint în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Chirilă, campionul mondial en titre în această probă olimpică, nu a reuşit dubla la Duisburg, după ce vineri seara câştigase aurul la 500 metri, dar a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris de anul viitor.

Sportivul legitimat la CSA Steaua era primul după 250 de metri (52 sec 98/100), la 500 metri era al patrulea (01 min 49 sec 58/100), a fost al treilea la 750 m (02 min 48 sec 65/100), încheind pe locul secund, cu 03 min 45 sec 958/1000.

Cătălin Chirilă, medaliat cu argint la canoe simplu 1.000 m la Mondiale

Cehul Martin Fuksa a cucerit primul său titlu mondial la 1.000 m (03 min 45 sec 124/1000), după cele două obţinute la 500 metri în 2015 şi 2017.

Podiumul a fost completat de germanul Sebastian Brendel, în 03 min 46 sec 581/1000. Brendel este dublu campion olimpic şi are 13 titluri mondiale în palmares.

România a ajuns la 8 sportivi calificaţi la JO Paris 2024: Delvine Meringor (atletism - maraton), David Popovici (înot - 100 m liber), Lăcrămioara Perijoc (box - cat. 54 kg), Vlad Stancu (înot - 800 m liber, 1.500 m liber), Andrea Miklos (atletism - 400 m), Alina Rotaru (atletism - lungime), Annaliese Drăgan (gimnastică ritmică), Cătălin Chirilă (kaiac-canoe, 1.000 m).

Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă au obţinut bronz la canoe dublu 1.000 m la Mondiale

Sportivii români Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă au obţinut medalia de bronz în proba de canoe dublu masculin pe 1.000 metri, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Cei doi români au fost cronometraţi cu timpul de 03 min 36 sec 490/1000, fiind devansaţi de italienii Nicolae Crăciun/Daniele Santini, 03 min 34 sec 565/1000, şi de germanii Moritz Adam/Nico Pickert, 03 min 35 sec 296/1000.

România are acum un bilanţ de trei medalii la Mondialele de la Duisburg, una de aur, câştigată de Cătălin Chirilă la canoe simplu 500 m, una de argint, cucerită de Cătălin Chirilă, la canoe simplu pe 1.000 m, şi una de bronz, obţinută de Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă la canoe dublu pe 1.000 m.

Sprincean şi Nuţă vor evolua sâmbătă după-amiaza în semifinalele probei de canoe dublu pe 500 m (olimpică).

Tot sâmbătă, Carmen Moritz s-a clasat pe locul 5 în Finala E la kaiac simplu feminin pe 500 m (02:08.664).