Handbal. România învinge Ungaria în ultima secundă, după ce a fost condusă cu 6 goluri la pauză

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 06.12.2019 - 14:04
Digisport

România s-a calificat din grupe la Campionatul Mondial de handbal după 28-27 cu Ungaria printr-un gol de la 7 metri marcat de Cristina Neagu.

Cristina Neagu a transformat în ultimele secunde o lovitură de la 7 metri, obținută de Pristavița, iar partida s-a încheiat 28-27 pentru România. Dacă ar fi pierdut acest meci, fetele noastre își luau adio de la Jocurile Olimpice.

În această partidă, România nu a condus niciodată până la lovitura finală a Cristinei Neagu. Ungaria a condus și cu cinci goluri diferență la începutul celei de-a doua reprize.

Pentru că au învins, s-au calificat în faza grupelor principale și pot spera să se claseze între primele opt echipe, câștigând dreptul de a participa la turneul de calificare preolimpic.

Înainte de începerea meciului, suporterii maghiari prezenți în sala de la Kumamoto au afișat un mesaj imens pe care era trecută data semnării Tratatului de la Trianon, 4 iunie 1920, urmat de textul: „Totul înapoi!”.

Fanii români au remarcat banner-ul și au apelat la oficialii competiției pentru a-l îndepărta.

Același grup de fani maghiari s-a întors cu spatele în momentul în care în difuzoare s-a auzit „Deșteaptă-te române!”.