DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 20.04.2024 - 08:50
Formula 1, MP al Chinei: Verstappen a câştigat prima cursă de sprint a sezonului cu 13 secunde avans - Foto: Facebook/Max Verstappen

Max Verstappen a câştigat prima cursă de sprint a sezonului de Formula 1 2024, organizată în cadrul Marelui Premiu al Chinei. În doar 10 tururi, olandezul a fugit cu 13 secunde în fața lui Lewis Hamilton.

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, cu un avans de 13 secunde.

Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton (Mercedes) şi Sergio Perez (Red Bull).

Au urmat cele două Ferrari, cu monegascul Charles Leclerc în faţa spaniolului Carlos Sainz. Lando Norris a terminat pe locul 6 în cele 19 tururi de cursă, în faţa coechipierului său de la McLaren, Oscar Piastri, relatează News.ro.

Datorită victoriei sale, Verstappen are acum opt puncte în plus în campionat şi şi-a mărit avansul faţă de Pérez. Cincisprezece puncte îl separă acum pe olandez de mexican.