DE Daniel Toșa | Actualizat: 14.08.2024 - 08:13
FCSB, eliminată din preliminariile CL după 2-3 cu Sparta Praga. Cu cine va juca în Europa League - Foto: Facebook/FCSB

FCSB, eliminată din preliminariile Ligii Campionilor după 2-3 cu Sparta Praga. FCSB a fost eliminată din Liga Campionilor după ce a pierdut cu 3-2 în fața echipei Sparta Praga, marți seara, pe Stadionul Steaua din București, în manșa secundă a turului al treilea preliminar.

La pauză, Sparta Praga conducea cu 3-0, datorită golurilor lui Birmancevic (minutul 13 și 28, din penalty) și Haraslin (minutul 37).

FCSB a încercat o revenire în partea a doua, reușind să marcheze prin Darius Olaru (minutul 60) și Edjouma (minutul 85), dar nu a reușit să egaleze. În prima manșă, scorul fusese 1-1.

Eliminată din UEFA Champions League, FCSB va continua în Europa League, unde va juca în play-off împotriva echipei austriece LASK.

Prima manșă se va disputa la Linz pe 22 august, iar returul va avea loc la București pe 30 august.

Antrenorul FCSB, Elias Charalambous, a declarat că echipa trebuie să-și păstreze moralul după eliminare și să se concentreze pe competiția din Europa League.

„Am fost aproape de a întoarce meciul după ce am fost conduși cu 3-0, dar în repriza a doua am jucat excelent și am marcat două goluri. Îmi pare rău pentru suporteri că nu am reușit să câștigăm, dar trebuie să mergem înainte”, a spus Charalambous.

Tehnicianul a criticat și arbitrajul, menționând că anumite decizii, inclusiv cele privind un posibil penalty sau lovitură liberă pentru FCSB, nu au fost favorabile echipei sale.

„Arbitrul ar fi putut să ia decizii diferite, iar prelungirile au fost mai scurte decât ne așteptam. Nu vreau să caut scuze, dar aceste detalii fac diferența în meciuri de asemenea intensitate”, a adăugat el.