DE Daniel Toșa | Actualizat: 09.08.2024 - 08:45
CFR Cluj, victorie cu emoții înpotriva Maccabi Petah Tikva în preliminariile Conference League - Foto: Profimedia images

CFR Cluj a învins formația israeliană Maccabi Petah Tikva cu 1-0 joi seara, pe Stadionul "Gheorghi Asparuhov" din Sofia, în prima manșă a turului al treilea preliminar al Conference League.

Echipa antrenată de Dan Petrescu a devenit favorită la calificarea în play-off-ul competiției după ce Karlo Muhar a marcat unicul gol al partidei în minutul 8.

CFR Cluj a început bine meciul, iar Bîrligea a avut o primă ocazie importantă în minutul 4, când mingea centrată de el a lovit bara transversală.

Golul a venit la doar câteva minute după, Muhar profitând de o respingere a portarului advers la șutul din unghi al lui Bîrligea și trimițând mingea în plasă.

Maccabi a avut și ea câteva ocazii de a marca, prin șuturile de la distanță ale lui Mahamid în minutele 16 și 21, dar ambele au trecut peste poartă.

CFR Cluj a fost aproape de a-și dubla avantajul prin Mogoș, care a trimis mingea în bară după o centrare din corner a lui Deac în minutul 25.

Cea mai mare ocazie pentru Maccabi a fost șutul de la distanță al lui Karo, pe care portarul Sava l-a respins spectaculos în minutul 35.

Repriza secundă a fost mai echilibrată, fără mari ocazii de gol. Bîrligea nu a reușit să ajungă la o centrare promițătoare a lui Tachtsidis în minutul 64, iar Muhar a trimis peste poartă un minut mai târziu. Korenica a avut și el o șansă în minutul 66, însă șutul său din marginea careului a trecut pe lângă poartă.

Manșa secundă se va disputa pe 15 august pe Stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca la ora 20:00, avându-l ca arbitru pe maghiarul Tamas Bognar.

Dacă va elimina Maccabi Petah Tikva, CFR Cluj va juca în play-off-ul competiției împotriva câștigătoarei dintre FC ŢSKA 1948 Sofia și Pafos FC, care s-au impus cu 2-1 în prima manșă.

CFR Cluj ar fi gazdă în prima partidă pe 22 august, urmând să joace returul în deplasare pe 29 august.