DE Daniel Toșa | Actualizat: 10.08.2024 - 08:44
FCSB „sparge” ghinionul în fața Farului. Olaru aduce victoria 3-2 cu un gol marcat din penalty - Foto: Facebook/FCSB

FCSB „sparge” ghinionul în fața Farului. Olaru aduce victoria 3-2 cu un gol marcat din penalty. FCSB câștigă dramatic în fața Farului Constanța cu 3-2, cu un gol marcat din lovitură de pedeapă în minutul 90+4.

FCSB a obținut prima victorie a sezonului în Superliga de fotbal, învingând Farul Constanța cu 3-2, vineri seara, pe Stadionul Steaua, într-un meci din etapa a 5-a.

Meciul a fost unul plin de răsturnări de situație, Farul deschizând scorul prin Ionuț Vînă în minutul 5, un fost jucător al FCSB.

Marius Ștefănescu a reușit să egaleze pentru gazde în minutul 42, cu un gol spectaculos din lovitură liberă. Totuși, Farul a preluat din nou conducerea înainte de pauză, grație reușitei cu capul a armeanului Narek Grigorian în minutul 44, după o centrare de la Mihai Popescu.

În repriza secundă, Olaru a intrat în teren și a schimbat soarta jocului. Jucătorul FCSB-ului a egalat în minutul 88 cu un șut precis de la marginea careului, surprinzându-l pe portarul Alexandru Buzbuchi.

Lovitura de grație a venit în prelungiri, Olaru a marcat golul victoriei (90+4) dintr-un penalty acordat de VAR, în urma unui fault al lui Carlo Casap asupra lui Adrian Șut.

După această victorie FCSB urcă pe locul 7 în clasamentul Superligii, iar Farul Constanța este pe poziția 10. Oțelul Galați conduce clasamentul Ligii I cu 10 puncte după trei victorii și un egal.