FC Barcelona, la a doua înfrângere consecutivă cu 3-0 în Liga Campionilor

DE Edi Neagu | 30.09.2021 - 08:30
Fără Messi, catalanii nu au tras nici un șut pe poartă la Lisabona. FOTO: Facebook

Benfica Lisabona a învins-o pe FC Barcelona cu 3-0, după ce portugheziiau marcat încă din minutul 3.

Catalanii nu au reușit să trimită niciun șut pe poartă în partida de pe Estadio da Luz și au fost taxați de formația portugheză, care a deschis scorul încă din minutul 3, potrivit Digisport.ro.

La finalul meciului, Ronald Koeman a refuzat să vorbească despre demisie, dar a trimis săgeți către conducere, spunând că nu știe dacă este susținut. Antrenorul Barcelonei a vorbit și despre Gerard Pique, pe care l-a schimbat după doar 33 de minute.

"Rezultatul e greu de acceptat, dar nu reflectă ce a fost în teren. Cred că echipa a jucat bine până la 0-2. Diferența a fost că ei au marcat, iar noi nu am reușit asta. Am avut patru ocazii clare de a marca, iar asta schimbă soarta unui meci. Mă simt susținut de jucători, de atitudinea lor. De cei din club? Nu știu. Nu putem compara Barcelona cu echipa de acum câțiva ani. Pentru mine este limpede.

Am avut noroc că Pique nu a primit al doilea cartonaș galben. L-am schimbat pentru că Frenkie de Jong are un control mai bun al mingii față de Gerard.

La final, vinovat este antrenorul. În multe momente, am avut o abordare bună, am fost superiori, dar de la 0-2 am avut probleme. Am fost inferiori doar la capitolul eficiență", a spus Ronald Koeman.

Barcelona are o serie neagră în UEFA Champions League. În ultimele cinci partide ale catalanilor din această competiție, formația de pe Camp Nou a înregistrat un egal, patru înfrângeri, a marcat două goluri și a încasat 14.