F1, MP al Rusiei: Lando a condus, Lewis a intrat în istorie cu a 100-a victorie. Max a făcut magie

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 27.09.2021 - 12:57
Lewis a intrat în istorie cu a 100-a victorie. / Foto: Mercedes-AMG Petronas Formula One Team, Facebook

Septuplul campion mondial Lewis Hamilton a câștigat la Soci, deși Lando Norris a condus cursa până cu trei tururi înainte de final, și a intrat în cartea recordurilor drept primul pilot cu 100 de victorii în F1. Max Verstappen a plecat de pe ultimul loc și a terminat pe doi.

Lando Norris a mirosit victoria în MP al Rusiei, după ce a obținut primul pole position din carieră și cu trei tururi înainte de final conducea plutonul. A venit ploaia, Norris a riscat să rămână în pistă pe slick-uri și a ieșit în decor. Hamilton, pe cauciucuri intermediare, a profitat și și-a trecut în palmares cea de-a 100-a victorie.

Plecat de pe doi, Carlos Sainz a reușit să-i ia fața lui Lando Norris imediat după start, în primul viraj al cursei. Norris nu s-a lăsat însă intimidat și în turul al 13-lea l-a depășit pe spaniol. Lance Stroll a fost primul care a oprit la standuri și a trecut pe pneuri dure. Iar, apoi, ca în cursa de la Monza, cele două McLaren-uri au preluat conducerea, doar că în ordine inversă.

Max Verstappen a luat startul de pe ultima poziție a grilei, iar echipa Mercedes a decis să-l „penalizeze” pe Valterri Bottas, pentru a-l ajuta pe pretendentul la titlu în cursa sa de recuperare. Dezlănțuit, Max a pilotat magic și după numai șapte turi de la start l-a ajuns și depășit pe coechipierul său, urcând pe poziția a șasea.

Hamilton a fost primul pilot care a coborît sub 1 min. și 40 sec. pe circuitul stradal de la Soci. În turul 27, campionul en titre a intrat la standuri pentru schimbul de pneuri în același timp cu Max Verstappen, chiar dacă cei doi rulau pe gume diferite. Apoi, Hamilton a trecut ușor de Lance Stroll, Carlos Sainz și Pierre Gasly, profitând de aderența superioară a pneurilor noi.

Cu 20 de tururi înainte de final, cei doi pretendenți la titlul acestui sezon, Lewis și Max, au început să se dueleze. Iar Mick Schumacher a abandonat, în urma unei probleme tehnice.

Lando Norris a repreluat conducerea plutonului în turul 37, după pit-stop-urile lui Sergio Perez și Fernando Alonso, care au tras de pneuri cât au putut. Iar Lewis Hamilton a început să-i „miroasă” eșapamentul, dar nu s-a apropiat la mai puțin de o secundă și jumătate, presându-l.

Cu câteva tururi înainte de final, a venit ploaia. Câțiva piloți, printre care și Hamilton, au dat buzna la boxe și au trecut pe pneuri intermediare. Norris s-a încăpățânat să rămnă în pistă pe slick-uri și a ieșit în decor, terminând pe șapte după ce a trecut pe la boxe.

Așa că Hamilton a câștigat liniștit cea de-a 100 cursă din cariera sa. Plecat de pe ultima poziție, Max Verstappen a terminat pe doi, iar podiumul a fost completat de Carlos Sainz.

Două puncte, între Hamilton și Verstappen

În clasamentul piloţilor, Lewis Hamilton a trecut pe primul loc cu 246,5 puncte, urmat de Max Verstappen 244,5 p, Valtteri Bottas 151p, Lando Norris 139p, Sergio Perez 120p, Carlos Sain Jr. 112,5p, etc.

La constructori, Mercedes ocupă primul loc cu 397,5 puncte, urmată de Red Bull 364,5, McLaren 234, Ferrari 201,5, Alpine Renault 103, etc.