CE Under-20: Românca Ştefania Uţă, calificată cu cel mai bun timp în finala la 400 m garduri

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 09.08.2023 - 14:46
Românca Ştefania Uţă, calificată cu cel mai bun timp în finala la 400 m garduri - Foto: Facebook/Federația Română de Atletism - oficial

Sportiva română Alexandra Ştefania Uţă s-a calificat, cu cel mai bun timp, în finala probei de 400 m garduri din cadrul Campionatelor Europene de atletism Under-20 de la Ierusalim (Israel).

Uţă a câştigat a doua semifinală la 400 m garduri cu timpul de 56sec50/100 şi s-a calificat în finala de pe 10 august cu cel mai bun timp.

Ramona Verman a obţinut calificarea în finala probei de săritură în lungime din 10 august, după ce s-a clasat a treia în Grupa B cu 6,49 m, nou record personal.

În proba de ştafetă 4x400 m, România (Ştefania Zediu, Maria Capotă, Claudia Costiuc, Rebeca Ciocan) a ocupat locul patru în seria a doua cu 3min37sec92/100 şi a prins finala prevăzută pe 10 august.

Florin Gabriel Toma a fost al nouălea în Grupa A la triplusalt (14,84 m), iar Mihnea Eşeanu s-a clasat al zecelea în Grupa B cu 14,60 m, dar niciunul nu s-a calificat în finală.

În sesiunea de seară, avem doi reprezentaţi în finalele de la aruncarea suliţei şi 3.000 m obstacole: Vlad Alexandru Turcu, respectiv Mihaela Blaga.

România participă la aceste Europene cu o delegaţie de 21 atleţi (10 băieţi şi 11 fete).