Pensionar cu 7 ani la grupa a II-a, pensie de doar 1.700 lei. Câți ani a muncit în total? Cum a pierdut bani?
Pensionarii care au muncit în condiții speciale sau deosebite se simt nedreptățiți de reforma pensiilor. Avem azi cazul unui pensionar cu pensie de numai 1.700 lei. El are 7 ani la grupa a II-a. Vă spunem câți ani a muncit în total.
Problema pensionarilor care au muncit în grupele de muncă (condiții speciale sau deosebite) a apărut pregnant după apariția legii pensiilor din 2024.
Ei au contestat faptul că în formula de recalculare a pensiilor perioada suplimentară acordată pentru condiții speciale sau deosebite (grupa I și a II-a) a fost declarată necontributivă.
Au urmat procese pentru schimbarea acestui aspect, dar deocamdată instanțele au ajuns la un blocaj.
Newsweek a scris pe larg mai jos:
Tribunalul Tulcea a decis să sesizeze CCR într-un proces similar în care un pensionar a cerut, de asemenea, ca perioadele aferente grupelor de muncă să îi fie considerate contributive.
Pe larg în linkul de mai jos:
Pensie de numai 1.700 lei pentru un pensionar cu 7 ani la grupa a II-a. Câți ani a muncit în total?
În cazul de azi, un pensionar cu grupe de muncă s-a trezit cu o pensie infimă, de numai 1.700 de lei. Pensionarul are un stagiu complet de cotizare de 27 de ani.
Din cei 27 de ani, a muncit 7 ani în grupa a II-a de muncă
A reușit să strângă următoarele puncte:
Pe bază de contributivitate pentru muncă în condiții normale a strâns 12,5 puncte.
Puncte acordate pensiei suplimentare - 1,8 puncte.
Despre pensia suplimentară, Newsweek a scris în LINK de mai jos:
Citește și: Ce este pensia suplimentară și cine o poate lua? Ce bani îți aduce în plus la pensie?
Puncte acordate pentru condiții deosebite de muncă - 4,8 puncte.
Puncte de stabilitate 2 X 0,5 = 1 punct.
TOTAL puncte = 20,5 puncte, la care s-a mai adăugat 1 punct pentru perioada petrecută în armată și la școală.
Pensia a fost de 21 puncte X 81 de lei (valoare punct de referință) = aproximativ 1.700 lei.
Unde a pierdut pensionarul?
Pensionarul a primit un stagiu suplimentar aferent grupelor de muncă de 3 luni la fiecare an muncit.
Cum pensionarul a avut 7 ani munciți la grupa a II-a, a primit un stagiu suplimentar de 7X3 luni = 21 de luni: noua lege a pensiilor îl consideră NECONTRIBUTIV și pentru această perioadă NU se oferă puncte bonus sau de stabilitate. Aici pensionarul a pierdut bani prima oară.
Pentru activitatea desfășurată în grupa a II-a de muncă, legislația actuală acordă un bonus de 0,25 puncte suplimentare pentru fiecare an lucrat.
Legea 218/2008 oferea o formulă de majorare a punctajelor mai avantajoasă pentru pensionarii cu grupa I și grupa II-a. Se acorda o creștere de 25% a punctajelor pentru grupa a II-a de muncă. Detalii AICI
Astfel, pensionarul a pierdut bani în două rânduri doar pentru că a muncit în grupa a II-a de muncă, iar legea pensiilor din 2024 îl dezavantajează.