marți 03 noiembrie
EUR 5.3403 USD 4.7658
Abonează-te
Newsweek România

22 de comune dintr-un județ plătesc salarii de 5.000.000€. Deservesc 20.000 oameni. Legal, trebuie desființate

Data publicării: 03.11.2026 • 09:20 Data actualizării: 03.11.2026 • 09:34
Comuna în România - Foto: INQUAM PHOTOS / Casian Mitu
Comuna în România - Foto: INQUAM PHOTOS / Casian Mitu

România se pregătește de o reformă administrativă prin reducerea numărului de orașe și de comune. Newsweek a realizat o simulare pentru a vedea ce salarii se plătesc într-un singur județ în comunele care - potrivit legii - ar trebui desființate.

Sorin Grindeanu a anunțat că guvernul Luca Niculescu ar trebui să facă o reformă adminsitrativă. S-a vorbit de reducerea numărului de orașe și de comune.

Citește și: Comuna cu 8.500.000 lei datorii are 2.400 locuitori. Primarul și-a dat o creștere de 33% la salariu

22 de comune dintr-un județ plătesc salarii de 5.000.000€. Deservesc 20.000 oameni. Legal, trebuie desființate

În acest moment, un număr un număr de 432 de comune (15% din numărul total de comune) nu îndeplinesc criteriul demografic, potrivit unui raport al Curții de Conturi. 

Newsweek a vrut să vadă ce sume de bani se vor economisi la nivelul unui singur județ dacă toate comunele care au mai puțin de 1.500 de locuitori se vor deființa.

Am ales județul Alba unde am descoperit un număr de 22 de comune care au sub 1.500 de locuitori. Legea prevede că o comună trebuie să aibă minim 1.500 de locuitori.

Aceste 22 de comune comune din județul Alba grupează 20.000 de locuitori, dar plătesc salarii totale de peste 27.000.000 de lei, adică 5 milioane de euro.

Lista comunelor din județul Alba cu sub 1.500 de locuitori

Almașu Mare. Locuitori - 1303. Salarii - 1,59 milioane lei

Blandiana        Locuitori - 879. Salarii - 0,8 milioane lei        

Bucium         Locuitori - 1.453. Salarii - 2,7 milioane lei

Cenade        Locuitori - 929. Salarii - 1,4 milioane lei

Ceru Băcăinți        Locuitori - 266. Salarii - 1,1 milioane lei

Ciuruleasa        Locuitori - 1.181. Salarii - 1,00 milioane lei

Cut           Locuitori - 1.074. Salarii - 1,1 milioane lei

Dostat       Locuitori - 938. Salarii - 1,5 milioane lei

Hopârta       Locuitori - 1.103. Salarii - 1,6 milioane lei

Întregalde      Locuitori - 562. Salarii - 0.9 milioane lei

Livezile       Locuitori - 1.273. Salarii - 1,2 milioane lei

Mogoș        Locuitori - 703. Salarii - 1,7 milioane lei

Ocoliș        Locuitori - 608. Salarii - 1,1 milioane lei

Ohaba        Locuitori - 734. Salarii - 1,5 milioane lei

PONOR        Locuitori - 531. Salarii - 0,9 milioane lei

Posaga        Locuitori - 1.015. Salarii - 1,2 milioane lei

Rădești        Locuitori - 1.165. Salarii - 1,6 milioane lei

Râmeț        Locuitori - 547. Salarii - 1 milion lei

Râmetea        Locuitori - 1.089. Salarii - 1,3 milioane lei

Sălciua        Locuitori - 1.415. Salarii - 1,3 milioane lei

Vadu Moților      Locuitori - 1.302. Salarii - 1,2 milioane lei

Mai trebuie spus că, la nivelul anului 2023, 119 orașe nu îndeplineau criteriul demografic de minimum 10.000 de locuitori. Și acestea ar trebui desființate prin comasare.

Newsweek a scris despre situtația comunelor din România care au sub 1.500 de locuitori și care nu reușesc să se întrețină singure, din venituri.

Citește și: Topul comunelor din România care plătesc salarii de 1.000.000 lei, dar au sub 1.500 locuitori

Comuna Bătrâna are 7 angajați la primărie. Ei sunt încadrați cu sume cuprinse între 4.000 de lei brut și 9.000 de lei brut. Detalii AICI

Secretarul general primește 4.000 de lei net. Primarul are 5.000 de lei net, iar viceprimarul peste 4.000 de lei net.

Primăria are și 9 consilieri care sunt plătiți cu 960 de lei indemnizația pe ședință.

Citește și: Comună cu 90 locuitori. La primărie, 7 angajați și 9 consilieri iau 700.000 lei. Deficit: 500000 lei

Comuna Burjuc care se află în județul Hunedoara. Comuna nu are decât 870 de locuitori, de 2 ori mai puțini decât cere legea. 

Primarul Bartha Adrian Ovidiu are în schimb salariu de oraș - 7.000 de lei net. 

Burjuc este în Top 3 comune cu cele mai mici venituri, și anume 3.400.000 de lei. 

Veniturile comunei sunt de 2.500.000 de lei, iar pe salarii se duc 1,33 milioane de lei. 

Pe larg în link de mai jos:

Citește și: Topul comunelor din România care plătesc salarii de 1.000.000 lei, dar au sub 1.500 locuitori

 
Mai multe articole din secțiunea Investigații
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră