duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Șoc în Franța: Trei bărbați, surprinși sacrificând o oaie pe un șantier. Au fugit cu o basculantă

Data publicării: 11.04.2023 • 15:31 Data actualizării: 11.04.2023 • 15:49
Oaie (imagine cu caracter ilustrativ) - Foto: pexels.com/Pixabay
Oaie (imagine cu caracter ilustrativ) - Foto: pexels.com/Pixabay

Trei bărbați au fost surprinşi în timp ce sacrificau o oaie într-o casă aflată în renovare din staţiunea balneară La Baule, departamentul Loire-Atlantique, Franţa. Până a ajuns poliția, cei trei indivizi au reuşit să fugă, cu tot cu animal, la volanul unei basculante.

Indivizii puseseră oaia pe o prelată şi aduseseră o găleată într-o încăpere a unei case aflate în renovare.

Evenimentul au avut loc duminică, 9 aprilie, într-o zonă rezidenţială din staţiunea balneară La Baule. În jurul prânzului, un martor a văzut trei indivizi care au adus o oaie, au pus-o pe o prelată şi au sacrificat-o într-o cameră a unei case aflată în renovare pe bulevardul Carnac, care avea toate geamurile şi uşile deschise.

Martorul a anunţat poliţia. Dar, când au ajuns, agenții au găsit doar prelata şi o găleată. Cei trei indivizi s-au prins că i-a văzut și, probabil, reclamat cineva, au luat oaia tăiată şi au reuşit să fugă la bordul unei basculante, relatează News.ro, citând Le Figaro.

Citește și: Jucătoare cu un deget lipsă la fiecare mână și doar 7 la picioare, minunea tenisului. Bate o româncă

Primarul din La Baule s-a declarat șocat de sacrificarea oii pe șantier

Franck Louvrier, primarul din La Baule, a fost şocat de evenimentele care au avut loc în oraşul său.

"Este un comportament inadmisibil şi barbar, care sper că va fi urmat de sancţiuni", a declarat primarul.

Poliţiştii de la secţia de poliţie din La Baule sunt însărcinaţi acum cu identificarea autorilor acestui act barbar.

"Investigaţiile continuă", a declarat, pentru Le Figaro, o sursă din cadrul poliţiei.

Citește și: Valentin, fiul soților Ceaușescu, apariție surpriză într-un documentar despre Bölöni. Are 75 de ani

Una dintre întrebările pe care şi le pune poliţia este dacă persoanele au acţionat la întâmplare sau cunoşteau deja zona.

Primarul spune că este "pentru prima dată" când un astfel de act barbar are loc în staţiunea balneară din Loire-Atlantique.

Subliniind că scena a avut loc într-o "zonă rezidenţială", el a declarat: "Sunt acte care contravin vremurilor noastre şi respectului pentru bunăstarea animalelor. Ele sunt reglementate astăzi şi trebuie să se desfăşoare într-un abator autorizat", a adăugat edilul.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră