miercuri 03 septembrie
EUR 5.0781 USD 4.3638
Abonează-te
Newsweek România

Reprezentant al părinților: De ce nu desecretizează MS ghidul sanitar pentru deschiderea școlilor?

Data publicării: 12.08.2020 • 09:39 Data actualizării: 12.08.2020 • 09:39
Iulian Cristache/FOTO: facebook.com
Iulian Cristache/FOTO: facebook.com

Școlile și inspectoratele școlare nu au nici astăzi, cu o lună înainte de începerea efectivă a anului școlar 2020-2021 și la o săptămână de la anunțul președintelui Iohannis, ghidul sanitar cu principalele norme pe care să le aplice în fiecare sală de clasă.

“Așteptăm ghidul de la INSP”, spune Iulian Cristache, președintele Federației părinților, care precizează că se așteaptă că Ministerul Sănătății să-l pună în dezbatere în perioada următoare, “deci îl vom avea în varianta lui finală abia la începutul lui septembrie. Profesorii, directorii vor ști abia atunci cum să se organizeze”.

Iulian Cristache, președintele Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți, a declarat pentru Edupedu.ro că în urmă cu mai bine de o lună a fost singura întâlnire cu reprezentanții Ministerului Sănătății, dar în urma acesteia nu s-a concretizat nimic și nici nu au mai avut dialoguri similare toți decidenții la un loc.

Ieri a mai avut loc o întâlnire pe tema redeschiderii școlilor, dar la nivelul Comisiei de Învățământ din Senat.

„S-a discutat despre începerea școlii și tunurile principale au fost puse pe reprezentanții Ministerului Educației fiindcă așteptăm ghidul de la INSP (Institutul Național de Sănătate Publică, aflat în subordinea Ministerului Sănătății, ai cărui experți redactează în prezent celebrul ghid sanitar). Nu știu de ce întârzie atât de mult, avem doar o variantă inițială nefinalizată și urma să ne întâlnim pentru varianta actualizată, însă lucrul acesta nu s-a mai întâmplat. Nu înțeleg de ce este atât de secret totul, de ce nu desecretizează acest ghid. Înțeleg că ori săptămâna aceasta, ori săptămâna viitoare s-ar putea să-l pună în dezbatere publică, unde va trebui să stea câteva zile, deci îl vom avea în varianta lui finală abia la începutul lui septembrie. Profesorii, directorii vor ști abia atunci cum să se organizeze, e târziu”, atrage atenția reprezentantul părinților.

Mai multe articole din secțiunea Educație

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră