vineri 17 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3489
Abonează-te
Newsweek România

Copiii din mediul rural vor să meargă la școală și în vară, pentru a recupera materia pierdută

Data publicării: 07.06.2021 • 14:01 Data actualizării: 07.06.2021 • 14:08
Copiii din mediul rural vor să meargă la școală și în vară, pentru a recupera materia pierdută. Foto Inquam Photos/Octav Ganea
Copiii din mediul rural vor să meargă la școală și în vară, pentru a recupera materia pierdută. Foto Inquam Photos/Octav Ganea

Consiliul Consultativ al Copiilor, organism al Fundaţiei World Vision România, care reprezintă aproape un milion de copii din mediul rural, cere autorităţilor organizarea de şcoli de vară şi ore de educaţie remedială

„Vrem ca şcolile să rămână deschise şi să recuperăm o parte din materia pierdută, prin organizarea de şcoli de vară şi ore dedicate de educaţie remedială, personalizate în funcţie de nevoile fiecăruia dintre noi. Chiar dacă avem şcolile deschise, nu uitaţi de digitalizare! Avem nevoie de educaţie digitală pentru viitorul nostru", se arată într-o scrisoare adresată de copii ministrului Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, ministrului Muncii, Raluca Turcan, şi preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi, Copii şi Adopţii, Florica Cherecheş.

Copiii mai cer protejarea copiilor, prin creşterea numărului de psihologi şi consilieri în şcoli şi constituirea unor comisii anti-bullying la nivelul fiecărei şcoli, formate din psihologi, consilieri, profesori, părinţi şi elevi.

O altă solicitare este participarea copiilor la luarea deciziilor care îi privesc.

„Vrem ca părerea noastră să influenţeze deciziile luate de autorităţile locale, judeţene şi naţionale. Astfel, solicităm înfiinţarea de structuri consultative ale copiilor chiar de la nivel local", se menţionează în scrisoare.

Potrivit unui comunicat al World Vision România, în scrisoare, copiii din mediul rural îşi descriu experienţele din pandemie.

Scrisoarea este bazată pe mărturii colectate de la sute de copii din mediul rural, elevi din clasele I-XII care trăiesc în unele dintre cele mai izolate şi sărace localităţi. Copiii transmit astfel mărturii directe privind efectul restricţiilor şi al şcolii online asupra sănătăţii lor mentale. Majoritatea acuză un nivel crescut de stres psihologic, în alte cazuri se poate vorbi de sentimente de înstrăinare, însingurare, neputinţă şi descurajare, de deprimare şi de pierderea interesului pentru şcoală sau chiar pentru viaţă.

În ceea ce priveşte pierderile de învăţare, scrisoarea copiilor din Consiliul Consultativ arată că acestea ar putea fi permanente.

În plus, izolarea la domiciliu a adus cu sine tensiuni în familie, a adăugat World Vision România.

Mai multe articole din secțiunea Educație

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră