joi 27 august
EUR 5.2588 USD 4.5161
Abonează-te
Newsweek România

O fabrică de lactate din Germania, aproape de faliment. 110 angajați își văd locurile de muncă în pericol

Data publicării: 27.08.2026 • 14:10
Fabrică de lactate - Foto: Magnific (rol ilustrativ)
Fabrică de lactate - Foto: Magnific (rol ilustrativ)

O companie germană cunoscută pentru producția de lapte condensat și alte produse lactate cu termen lung de valabilitate a cerut intrarea în insolvență. Fabrica funcționează în continuare, însă viitorul celor aproximativ 110 angajați este incert.

Compania germană Almil AG, cunoscută pentru producția de produse lactate, a depus cerere de intrare în insolvență în regim de autoadministrare. Compania cu sediul în Polling, Bavaria, operează fabrica din localitatea Weiding, unde au fost produse timp de ani de zile produse sub celebra marcă Bärenmarke.

Cererea de insolvență a fost depusă la 18 august 2026, la Tribunalul din Mühldorf am Inn. Compania nu a precizat deocamdată motivele care au dus la această situație financiară.

O fabrică de lactate din Germania, aproape de faliment. 110 angajați își văd locurile de muncă în pericol

Intrarea în insolvență nu înseamnă, cel puțin pentru moment, oprirea producției.

Almil anunță că activitatea continuă fără restricții și că, în prezent, nu există schimbări pentru angajați, clienți sau partenerii comerciali. Procedura se desfășoară în regim de autoadministrare, ceea ce înseamnă că actuala conducere rămâne la conducerea companiei și coordonează procesul de restructurare, sub supravegherea unui administrator desemnat de instanță.

Compania spune că a început din timp procesul de reorganizare pentru a-și asigura viitorul economic și pentru a adapta activitatea la condițiile actuale ale pieței.

Pentru cei aproximativ 110 angajați, salariile sunt garantate prin indemnizația de insolvență până inclusiv în octombrie 2026. În această perioadă ar urma să fie pregătite măsurile necesare pentru redresarea companiei, scrie ruhr24.de.

150 de milioane de kilograme de lapte trec anual prin fabrică

Problemele companiei sunt importante pentru industria lactatelor din regiune. Potrivit publicației de specialitate Agrarwelt, fabrica Almil procesează aproximativ 150 de milioane de kilograme de lapte pe an.

Compania produce în principal produse lactate cu termen lung de valabilitate, precum lapte condensat, dar și ingrediente din lapte, inclusiv lapte praf și zer praf. Produsele nu ajung doar sub mărci cunoscute, ci și în produse comercializate de alte companii.

Astfel, insolvența nu înseamnă automat că produsele vor dispărea de pe rafturile supermarketurilor. Activitatea fabricii continuă în prezent, iar compania urmărește reorganizarea și menținerea producției.

Ce legătură are Bärenmarke

Almil nu este proprietarul mărcii Bärenmarke. Marca aparține grupului german Hochwald Foods, care are o participație majoritară în Almil. Bärenmarke se numără printre mărcile importante ale Hochwald, alături de Hochwald, Glücksklee și alte produse lactate.

Fabrica din Weiding a produs însă timp de ani de zile lapte condensat Bärenmarke, ceea ce a făcut ca numele companiei să fie asociat puternic cu marca.

Almil a preluat fabrica de la Hochwald în 2018, iar în 2020 Hochwald a revenit în companie ca acționar majoritar.

Și Hochwald trece printr-o perioadă dificilă

Insolvența Almil vine într-un moment complicat pentru grupul Hochwald.

La jumătatea lunii august, Hochwald a anunțat închiderea fabricii sale din Kaiserslautern, decizie care afectează aproximativ 80 de locuri de muncă. Compania a invocat lipsa rentabilității acelui amplasament.

În cazul Almil, însă, compania susține că urmărește reorganizarea și menținerea activității. Deocamdată, producția continuă, iar procedura de insolvență este folosită ca instrument pentru restructurarea companiei și stabilizarea financiară a acesteia.

Pentru consumatori, efectul imediat este limitat: produsele Bärenmarke nu dispar de pe rafturi, iar fabrica din Weiding continuă să funcționeze. Miza este acum dacă procesul de reorganizare va reuși să salveze compania și cele aproximativ 110 locuri de muncă.

Mai multe articole din secțiunea Economie
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră