Comisia Europeană a suspendat 869.000.000 € din PNRR. Jalonul cu pensiile speciale, neîndeplinit

DE Florentina Enache | Actualizat: 30.05.2025 - 13:44
Comisia Europeană a suspendat 869.000.000 € din PNRR. Jalonul cu pensiile speciale, neîndeplinit - Foto: Profimedia Images
Comisia Europeană a suspendat 869.000.000 € din PNRR. Jalonul cu pensiile speciale, neîndeplinit - Foto: Profimedia Images

Comisia Europeană suspendă plata a 869 de milioane de € din PNRR către România, pentru neîndeplinirea a trei jaloane, unul dintre ele fiind legat de pensiile speciale. România are termen până în 28 noiembrie să aducă la îndeplinire ceea ce şi-a asumat în cadrul acestor jaloane.

SHARE

Comisia Europeană suspendă plata a 869 de milioane de euro din PNRR către România, pentru neîndeplinirea a trei jaloane.

Unul dintre acestea este cel legat de pensiile speciale, altul are legătură cu înfiinţarea şi operaţionalizarea unei autorităţi care să monitorizeze activitatea întreprinderilor publice, iar al treilea este legat de administratori ai companiilor publice care activează în domeniul energiei.

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, anunţă că România are termen până în 28 noiembrie să aducă la îndeplinire ceea ce şi-a asumat în cadrul acestor jaloane din PNRR, transmite News.ro.

Comisia Europeană a suspendat 869.000.000 € din PNRR. Boloș spune care sunt jaloanele neîndeplinite

„În cursul zilei de miercuri Comisia Europeană a emis Decizia 3487 din 28 mai 2025 prin care a aprobat în legătură cu cererea de plată nr. 3 plata sumei de 1.279.000.000 euro, din care componenta de grant este 622 de milioane euro, iar cea de împrumut de 657 de milioane de euro. De asemenea, tot prin aceeaşi decizie, Comisia Europeană a decis suspendarea sumei de 869 de milioane de euro din care componenta de grant 814 milioane euro şi cea de împrumut de 55 de milioane de euro. Consecinţa adoptării acestei decizii, care este o componentă bună pentru ceea ce înseamnă încasările la bugetul de stat al României, este că termenul de 6 luni pentru suma suspendată de 869 de milioane de euro curge din 28 mai 2025 şi se împlineşte pe data de 28 noiembrie 2025”, a anunţat, vineri, Marcel Boloş.

El a subliniat că unul dintre jaloanele suspendate este cel legat de operaţionalizarea şi funcţionarea Autorităţii de Monitorizare a Indicatorilor de Performanţă a Întreprinderilor Publice (AMPIP) pentru care sunt suspendaţi 330 de milioane de euro.

Boloş a precizat că acest jalon va fi soluţionat până la termenul-limită, până atunci va fi numită conducerea AMEPIP după standardele impuse de Comisie. Procedura este în derulare la nivelul Secretariatului General al Guvernului, termenul pentru depunerea candidaturilor pentru comisa care va evalua candidaţii la conducerea AEMPIP fiind 11 iunie. 

Al doilea jalon pentru care România nu primeşte bani are legătură cu numirea a 43 de administratori de companii din domeniul energiei, suma suspendată fiind de 227 de milioane de euro.

În prezent se derulează noi proceduri la opt companii pentru desemnarea administratorilor, printre acestea numărându-se Nuclearelectrica, Hidroelectroca, Romgaz, Oil Terminal Conpet. La alte companii procedurile de desemnare a administratorilor nu au fost reluate.

Pensiile de serviciu reprezintă un alt motiv pentru care Comisia Europeană a suspendat bani din PNRR pentru România. Suma suspendată pentru neîndeplinirea acestui jalon este de 231 milioane de euro.
 
„Proiectul de act normativ care priveşte componenta de echitate în domeniul pensiilor speciale pentru magistraţi este trecut de dezbaterile în comisii în Senat şi are două prevederi: creşterea vârstei de pensionare progresiv (...), iar baza de calcul pentru determinarea cuantumului pensiilor speciale a rămas, cel puţin deocamdată, să vedem ce se va mai modifica la dezbaterile din plen, la 85% din veniturile nete”, a precizat Marcel Boloş referindu-se la acest jalon.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te