Cine primește sporul de dronă? Statul cheltuiește 426 de milioane de euro pe an. Criteriile nu sunt publice
Militarii și personalul din structurile de ordine publică și securitate națională beneficiază de un spor de 30% din salariul de bază, acordat în baza unor criterii care nu sunt făcute publice.
În interiorul sistemului, indemnizația este cunoscută sub denumirea de „sporul Bayraktar”, după dronele produse în Turcia, deoarece, la început, era gândită pentru operatorii acestor echipamente.
Ministerul Afacerilor Interne susține însă că, în cazul angajaților săi, este vorba despre o măsură de fidelizare a personalului, nu despre un spor legat de utilizarea dronelor.
Cine primește sporul de dronă? Statul cheltuiește 426 de milioane de euro pe an. Criteriile nu sunt publice
Indemnizația de 30% pentru menținerea și dezvoltarea capacității operaționale este cunoscută neoficial drept „sporul de dronă” sau „sporul Bayraktar”. De aproximativ doi ani, aceasta este acordată tuturor militarilor și polițiștilor.
„Este un spor destinat fidelizării personalului care poartă uniformă, introdus în contextul izbucnirii războiului din Ucraina. Inițial, ar fi trebuit să fie acordat doar celor care operează drone Bayraktar.”, a spus Cosmin Dorobanțu, lider de sindicat în sistemul penitenciar, scrie tvrinfo.ro.
Citește și: Explozia dronei din Portul Constanța pe prima pagină a presei internaționale. Ce scriu marile publicații
Cosmin Andreica, liderul sindicatului Europol, confirmă că polițiștii primesc sporul pentru menținerea capacității operaționale, cunoscut în sistem drept „sporul Bayraktar”. El afirmă însă că, teoretic, există și un spor distinct pentru operatorii de drone.
Sindicaliștii susțin însă că acest din urmă spor nu este acordat, în practică, polițiștilor care folosesc astfel de echipamente.
„Era vorba de un 10% pe perioada în care operează drone. Adică pentru intervalul de timp, pentru acele ore în care polițistul de frontieră sau polițistul operează aparatele de zbor.
Probabil că, în cel mai scurt timp, colegii noștri vor refuza să mai opereze astfel de aparate de zbor și, în condițiile acestea, vom sta cu dronele la sol, pentru că nu va fi cine să le opereze”, a declarat Cosmin Andreica.
Deși fondurile au fost alocate, eficiența operațională a rămas sub semnul întrebării, cel puțin în situațiile dronelor care au explodat la Galați și în portul Constanța.
„Nu este vinovat militarul pentru că stă, acolo, în teren, departe de familie. Sunt responsabili alții, care probabil beneficiază și ei de acest spor”, a spus Dorin Toma.