Alexandru Nazare: Programul Rabla continuă în 2026, cu 100 de milioane de lei în plus
Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, anunţă că programul Rabla continuă anul acesta, cu 100 de milioane de lei în plus, faţă de valoarea sa iniţială.
„Programul Rabla continuă în 2026, cu 100 de milioane de lei în plus față de valoarea inițială”, a transmis Nazare miercuri pe Facebook.
Ministrul a avizat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru 2026 cu această majorare. Scopul: ca mai mulți români să își poată schimba mașinile vechi.
Potrivit ministrului, bugetul AFM acoperă atât programele aflate în derulare, cât și finanțări noi. Sunt incluse Rabla Clasic și Rabla Plus, panouri fotovoltaice, eficiență energetică în clădiri și stații de încărcare.
Alexandru Nazare: Programul Rabla continuă în 2026, cu 100 de milioane de lei în plus
De asemenea, sunt finanțate iluminatul public eficient, reciclarea, apa, canalizarea și gestionarea deșeurilor.
Nazare a explicat că Rabla are efect direct pentru oameni, pentru piața auto și pentru economie. Programul susține înlocuirea mașinilor vechi și stimulează achizițiile, conform Mediafax.
Citeşte şi:
Menține totodată un flux de finanțare predictibil pentru un sector important.
Bugetul include și finanțări pentru proiecte preluate din PNRR. Sunt vizate investiții în infrastructură locală, centre de colectare, insule ecologice digitalizate și capacități de reciclare.
Citeşte şi:
Ministrul a subliniat că decizia este una de echilibru. „Menținem și susținem programele care funcționează, finanțăm investiții concrete și direcționăm resursele acolo unde pot produce efecte concrete în economie și pentru populație”, a conchis Nazare.