București, „capitala stâlpișorilor”. Linia tramvaiului 5, îngrădită cu 5.000 de bucăți, din cauza șoferilor
Din cauza șoferilor necivilizați, care nu respectă nicio regulă în lipsa polițiștilor și a sistemelor video care dau amenzi, București devine „capitala stâlpișorilor”. Pentru a nu mai fi blocată, primăria a decis ca linia tramvaiului 5 să fie îngrădită cu 5.000 de bucăți.
Un număr de 5.000 de stâlpișori vor fi amplasați de-a lungul liniei de tramvai 5, pentru a preveni accesul mașinilor, a informat Primăria Capitalei.
București, „capitala stâlpișorilor”. Linia tramvaiului 5, îngrădită cu 5.000 de bucăți, din cauza șoferilor
Lucrările au început de la Șoseaua Pipera spre Aerogării și vor fi finalizate în două săptămâni. Normativul nu permite amplasarea stâlpișorilor metalici pe carosabil, din motive de siguranță rutieră.
Citește și: Administrația Străzilor montează stâlpișori pe trotuare. PMB: Redăm trotuarele pietonilor
Citește și: Când pot șoferii merge sau depăși pe linia de tramvai fără să ia amendă? Poliția nu are ce le face
„Fără mașini pe linia 5 de tramvai! Proiectul de modernizare nu a prevăzut separatoare a căii de rulare. S-a considerat că nu este important.
Doar că încă de la deschidere, primarul general Ciprian Ciucu a atras atenția că tramvaiul va fi blocat de mașini. Ceea ce s-a și întâmplat.
Astfel că începând de ieri, colegii de la Administrația Străzilor au început să monteze stâlpișori din cauciuc. Primii 1.000 din cei 5.000, cât e necesar”, a postat PMB, pe pagina sa de Facebook.