Naţionala de fotbal de nevăzători a României, calificată la EURO 2022

DE Daniel Toșa | Actualizat: 28.09.2021 - 22:54
Naţionala de nevăzători a României, calificată de pe primul loc la EURO 2022/FOTO: Facebook/FRF

Echipa a terminat pe primul loc turneul de calificare pentru EURO 2022, cu patru victorii din patru posibile. În finală, tricolorii au trecut de Grecia, scor 3-0. Echipa antrenată de Sorin Lăpădatu va juca anul viitor la Campionatul European.

România a învins Polonia cu 3-1, Albania cu 13-0 şi Grecia cu 3-1, în turneul de calificare desfăşurat zilele acestea la Buftea.

Meciurile de fotbal pentru nevăzători se joacă pe teren sintetic de dimensiuni reduse, 5 contra 5, în două reprize de câte 20 de minute. Portarul nu are dizabilităţi de vedere, iar mingea folosită este una specială, cu un sistem de sunet care face zgomot în mişcare.

Competiţia, organizată de Asociaţia Nevăzătorilor din România şi Federaţia Română de Fotbal, cu sprijinul Comitetului Naţional Paralimpic, are loc sub egida International Blind Sport Association – IBSA.