miercuri 15 octombrie
EUR 5.0879 USD 4.4034
Abonează-te
Newsweek România

Klemm: Modificările în legislația anticorupție pot avea un rol negativ în cooperarea SUA-România

Data publicării: 30.08.2018 • 12:49 Data actualizării: 30.08.2018 • 12:58
Hans Klemm și Liviu Dragnea
Hans Klemm și Liviu Dragnea

Ambasadorul SUA, Hans Klemm, a declarat joi, după întrevederea avută cu liderul PSD Liviu Dragnea că modificările aduse legislației penale și anticorupție pot influența negativ relația România-SUA.

„Recentele modificări în legislația penală și anticorupție, semnalate într-o scrisoare comună a ambasadorilor și oficiali UE, pot avea un rol negativ asupra cooperării SUA-România în domeniul luptei împotriva terorismului, traficului de arme și persoane și aplicarea legii”, a declarat Hans Klemm, potrivit Digi24, la evenimentul „The U.S. – Romania Strategic Partnership: Highlights & Opportunities- AmCham Ambassadorial Business Breakfast”.

„În ciuda retoricii, trebuie făcută diferența între poziția oficială a SUA exprimată de Casa Albă și Ambasadă și declarațiile cetățenilor, fiecare dintre noi e liber să scrie ce consideră el de cuviință”, a mai adăugat ambasadorul SUA, în contextul scrisorii trimise de către Rudolph Giuliani, unul dintre avocații lui Donald Trump, către români.

Citește și: Ambasada SUA despre scrisoarea lui Giuliani: Guvernul SUA nu comentează opiniile persoanelor fizice

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, a transmis miercuri, după întrevederea pe care a avut-o cu ambasadorul Statelor Unite, Hans Klemm, că au discutat despre consolidarea Parteneriatului Strategic, cu accent pe întărirea dezvoltării economice a acestuia.

„Principalul subiect de discuţie a vizat consolidarea Parteneriatului Strategic, care reprezintă o prioritate a agendei de politică externă a României. În acest sens, au fost menţionate progresele înregistrate pe linia cooperării bilaterale pe componenta de securitate, precum şi interesul deosebit pentru dezvoltarea dimensiunii economice”, a precizat Liviu Dragnea într-un comunicat de presă, potrivit News.ro.

Citește și: Giuliani în Washington Post: Credeam că românii știu că nu reprezint poziția președintelui SUA

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră