marți 21 iulie
EUR 5.2384 USD 4.5850
Abonează-te
Newsweek România

BREAKING Incident grav pe Marea Neagră. O navă a explodat aproape de Sfântul Gheorghe. Reacția lui Nicușor Dan

Data publicării: 21.07.2026 • 09:31 Data actualizării: 21.07.2026 • 11:00
Nave pe mare - Foto: Profimedia Images (rol ilustrativ)
Nave pe mare - Foto: Profimedia Images (rol ilustrativ)
Marinarii răniți au fost preluați de ambulanțe- Foto: ISU Tulcea
Marinarii răniți au fost preluați de ambulanțe- Foto: ISU Tulcea
marinarii răniți, aduși la Tulcea cu o navă a IGSU
marinarii răniți, aduși la Tulcea cu o navă a IGSU

O navă încărcată cu gaz petrolier lichefiat a explodat pe Marea Neagră, în apropiere de Sfântu Gheorghe. Trei marinari au fost răniți. Președintele Nicușor Dan a venit cu precizări.

UPDATE 10.30 „În acest moment cele trei victime transportate de nava multirol din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta” al județului Tulcea au fost preluate de către echipajele medicale cu o ambulanță de terapie intensivă SMURD și o autospecială transport personal și victime multiple și transportate pentru investigații și îngrijiri medicale de specialitate la UPU Tulcea”, transmite IGSU.

marinarii răniți, aduși la Tulcea cu o navă a IGSU
Foto: IGSU

UPDATE 09.50 Inspectoratul General pentru SItuații de Urgență anunță că „cele trei victime au ajuns, cu ajutorul navei multirol aparținând ISU TL, în municipiul Tulcea, de unde vor fi preluate și transportate la spital cu ambulanțe SMURD și ambulanțe aparținând Serviciului Județean de Ambulanta ( SAJ)”.

Marinarii răniți au fost preluați de ambulanțe- Foto: ISU Tulcea
Marinarii răniți au fost preluați de ambulanțe - Foto: ISU Tulcea

Știrea inițială:

Explozia s-a produs în noaptea de luni spre marți la bordul unui petrolier aflat în Marea Neagră, la aproximativ 40 de kilometri de Sfântu Gheorghe, în timp ce se îndrepta spre Sulina. 

Președintele Nicușor Dan a afirmat că această navă a fost atacată. Nu se afla în apele teritoriale ale României. 

Incident grav pe Marea Neagră. O navă a explodat aproape de Sfântul Gheorghe. Reacția lui Nicușor Dan

„În cursul nopții trecute, nava LPG Gas Lisbon, sub pavilion liberian, a fost lovită în afara apelor teritoriale ale României, la aproximativ 20 de mile marine în largul țărmului românesc.

La scurt timp după incident, două nave ale Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare s-au deplasat la fața locului și au evacuat întregul echipaj, inclusiv cei trei membri răniți. Toți au fost aduși în siguranță la țărm.

De asemenea, un remorcher trimis în zonă se asigură că nava nu intră în derivă și că nu reprezintă un pericol suplimentar pentru siguranța navigației.

Instituțiile statului sunt în alertă și vor clarifica circumstanțele, cauzele și responsabilitățile aferente acestui grav incident, cel mai probabil parte a războiul ilegal de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei.

Nava provenea din portul Alexandria, Egipt, și se îndrepta către portul ucrainean Reni”, a transmis Nicușor Dan.

În același timp, Inspectoratul pentru Situații de Urgență a explicat cum a decurs misiunea de salvare a militarilor.

„Autoritățile române au intervenit pentru salvarea echipajului navei comerciale GAS LISBON, un tanc petrolier de tip LPG aflat sub pavilion Liberia, care naviga în Zona Economică Exclusivă a României, la aproximativ 20 de mile marine sud-est de localitatea Sfântu Gheorghe. Nava plecase din portul Alexandria (Egipt) și se îndrepta către Reni (Ucraina), având la bord o încărcătură de peste 3.790 de tone de propan și un echipaj format din 17 persoane.

În urma producerii unui incident la bordul navei, care a provocat avarii majore și izbucnirea unui incendiu la nivelul suprastructurii, echipajul s-a refugiat în zona prova, fără posibilitatea de a utiliza mijloacele proprii de evacuare.

După primirea alertei prin intermediul MRCC Constanța, a fost declanșată o operațiune complexă de căutare și salvare, coordonată de autoritățile competente. Comunicațiile cu nava au fost menținute prin intermediul unei nave comerciale aflate în apropiere, utilizată ca releu radio.

În sprijinul echipajului au fost mobilizate o navă maritimă de intervenție a Gărzii de Coastă, precum și navele de căutare și salvare SAR APOLLO și SAR ARTEMIS, aparținând Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare (ARSVOM). Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, intervenția aeriană cu un elicopter al Inspectoratului General de Aviație al MAI nu a putut fi realizată.

După sosirea la locul intervenției, echipajul navei SAR APOLLO a lansat la apă două plute de salvare, reușind evacuarea în siguranță a tuturor celor 17 membri ai echipajului.

Trei dintre persoanele salvate necesitau îngrijiri medicale de urgență. Două victime prezentau arsuri pe aproximativ 10-15% din suprafața corpului, iar cea de-a treia suferise multiple plăgi și prezenta hemoragie.

După evacuare, nava SAR APOLLO s-a deplasat către Portul Sulina. Pentru reducerea timpului de răspuns, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Delta” al județului Tulcea a mobilizat o ambarcațiune multirol și o echipă medicală pentru preluarea victimelor și transportul acestora către Unitatea de Primiri Urgențe Tulcea. Totodată, medicul coordonator a dispus realizarea unei joncțiuni între echipajele medicale, astfel încât transferul și acordarea asistenței medicale să se desfășoare în cel mai scurt timp.

La acest moment, incendiul de la bordul navei se manifestă în continuare la nivelul suprastructurii, nava fiind ancorată. Pentru siguranța navigației, a fost emis un mesaj de avertizare către toate navele aflate în zonă, în vederea evitării perimetrului afectat.

Autoritățile române continuă monitorizarea situației și mențin în teren resursele necesare pentru gestionarea în siguranță a intervenției”, a transmis IGSU.

Știre în curs de actualizare

 

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră