VIDEO Pilotul Filip Ugran scrie istorie în motorsportul mondial: Locul 4 în Cursa de 6h de la Spa

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 30.04.2023 - 08:33
Pilotul Filip Ugran scrie istorie în motorsportul mondial. - Foto: Facebook/Filip Ugran

Filip Ugran scrie istorie în motorsportul mondial. Primul pilot român care a luat startul în Campionatul Mondial de Anduranță - FIA WEC s-a clasat pe locul 4 în Cursa de 6h de la Spa-Francorchamps, la categoria LMP2.

Pilotul român Filip Ugran (Prema Racing) a făcut parte din echipajul care s-a clasat pe locul 4 la categoria LMP2, sâmbătă, în Cursa de Şase ore de la Spa-Francorchamps (Belgia), etapa a treia a Campionatului Mondial de Anduranţă (WEC).

Ugran, olandezul Bent Viscaal şi italianul Andrea Caldarelli au încheiat pe 4, la 23 sec. 106/1000 de câştigători, Team WRT (Rui Andrade, Robert Kubica, Louis Deletraz), cronometraţi în 6 h 00 min 49 sec. 302/1000.

Pe locul secund s-a clasat echipajul United Autosports (Joshua Pierson, Tom Blomqvist, Oliver Jarvis), la 6 sec 042/1000, podiumul fiind completat de Inter Europol Competition (Jakub Smiechowski, Fabio Scherer, Albert Costa).

Celălalt echipaj al Prema Racing (Doriane Pin, Mirko Bortolotti, Daniil Kviat) s-a clasat pe penultimul loc (10), la două tururi.

În clasamentul general al piloţilor la LMP2, Filip Ugran ocupă locul 7 (din 17), cu 31 de puncte.

Pe 10 iunie va avea loc următoarea etapă a Campionatului Mondial de Anduranţă, Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franţa).