sâmbătă 13 decembrie
EUR 5.0904 USD 4.3406
Abonează-te
Newsweek România

Belarus:Lukaşenko eliberează 123 de persoane, inclusiv opozanţi şi 5 ucraineni

Data publicării: 13.12.2025 • 18:00 Data actualizării: 13.12.2025 • 18:01
Aleksandr Lukaşenko  - Foto: ProfimediaImages
Aleksandr Lukaşenko - Foto: ProfimediaImages

Preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko a eliberat sâmbătă 123 de persoane, opozanţi deţinuţi politici şi cetăţeni străini, dintre care cinci sunt ucraineni, în timp ce Statele Unite au abrogat sancţiunile împotriva exporturilor belaruse de potasiu.

Printre opozanţii eliberaţi se numără Ales Bialiaţki, activist co-laureat al Premiului Nobel pentru pace în 2022, şi o lideră a opoziţiei pro-UE, Maria Kolesnikova, se arată într-o declaraţie a delegaţiei americane, condusă de emisarul John Coale.

Nu a fost deocamdată publicată o listă cu cei eliberaţi, dar conform diferitelor surse printre aceştia se mai regăsesc diverşi activişti şi jurnalişti, precum şi Viktor Babariko, un fost bancher care a încercat să candideze împotriva lui Lukaşenko la alegerile din august 2020.

Belarus:Lukaşenko eliberează 123 de persoane, inclusiv opozanţi şi 5 ucraineni

Conform unui cont de Telegram afiliat preşedinţiei de la Minsk, preşedintele Lukaşenko a graţiat "123 de cetăţeni din diferite ţări", fără alte detalii.

În acest timp, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat la Kiev că cinci ucraineni deţinuţi în Belarus sunt acum eliberaţi în urma înţelegerii încheiate cu SUA de preşedintele Lukaşenko, un aliat al preşedintelui rus Vladimir Putin.

În schimbul eliberării celor 123 de persoane, Washingtonul va abroga sancţiunile ce vizează potasiul, o materie primă esenţială pentru îngrăşămintele chimice şi un produs important la export pentru Belarus.

Dintre cele 123 de persoane eliberate, 114 au plecat spre Ucraina, iar celelalte către Lituania. Viktor Babariko şi Maria Kolesnikova au ajuns deja în Ucraina, potrivit unui ONG. Kolesnikova, care a jucat un rol activ în protestele de stradă împotriva lui Lukaşenko din august-septembrie 2020, a fost atunci reţinută şi condusă la frontiera cu Ucraina pentru a fi expulzată, dar ea şi-a distrus paşaportul pentru a împiedica expulzarea.

Citește și: SUA duc bombardiere nucleare în Alaska, unde se întâlnesc Trump și Putin. Primele minute, cruciale

Această eliberare a unor opozanţi din detenţie nu este prima făcută de Lukaşenko, dar este cea mai semnificativă de când administraţia Trump a iniţiat anul acesta discuţiile cu liderul belarus, care stă neclintit la putere de peste trei decenii şi pe care guvernele occidentale au încercat să-l izoleze.

Oficiali americani au declarat pentru Reuters că interacţiunea cu Lukaşenko face parte dintr-un efort de a-l îndepărta pe acesta de influenţa lui Putin, măcar într-o anumită măsură, demers privit cu scepticism de opoziţia din Belarus.

Citește și: Presa din Rusia, în delir: Trump vrea să-l ia ostatic pe Putin ca să încheie războiul

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră