VIDEO Barcelona - Athletic Bilbao, 1-1

DE Alexandru Pop | Actualizat: 30.09.2018 - 11:41

FC Barcelona a obținut doar un punct din meciul din La Liga cu Atheltic Bilbao, după ce a fost condusă 43 de minute. Fără Messi în primul 11, Barca nu a reuşit să marcheze, ba chiar echipa pregătită de Eduardo Berizzo a înscris în prima repriză.

Susaeta a oferit o pasă perfectă în careu lui De Marcos, care a plecat de la limita offside-ului şi a deschis tabela de marcaj.

În repriza a doua, Messi l-a înlocuit pe Vidal şi a încercat să restabilească egalitatea. Gazdele s-au întrecut în ratări. Coutinho în minutul 62, iar Messi 15 minute mai târziu au zguduit bara echipei Athletic Bilbao. În minutul 84, Messi a şutat, portarul a respins, însă mingea a ajuns la Munir, care a fructificat ocazia şi a dus scorul la 1-1.

În urma acestei remize, 1-1, cu Bilbao, Barcelona este pusă la zid de jurnaliştii iberici. Sport.es a concluzionat: "Această Barcelona putea câştiga sau pierde meciuri. Putea să câştige titluri. Dar nu mai este, a renunţat definitiv să mai fie Barca. Şi-a pierdut toată identitatea. Nu mai are amprenta Barcelonei, acea echipă care avea posesie, căreia îi circula mingea şi avea un joc spectaculos. Este o Barcelona care joacă un fotbal sărac, primitiv şi egoist".

Barcelona are 13 puncte în clasament şi ocupă primul loc, la egalitate de puncte cu Real Madrid. Galacticii au însă un meci în minus, vor juca sâmbătă seară, 29 septembrie, de la ora 21:45, cu Atletico Madrid, formaţie care ocupă locul al treilea în La Liga, cu 11 puncte.