VIDEO All Blacks - Australia, egal în prelungiri. 31.000 de spectatori au fost prezenți la meci

DE Mihai Duță | Actualizat: 11.10.2020 - 23:43

Partida a avut loc la Wellington, Noua Zeelandă. Meciul a contat pentru Cupa Bledisloe, trofeu pus în joc între echipele reprezentative de rugby ale Australiei și Noii Zeelande.

Această competiție se dispută începând din 1930.

Partida de duminică a pus capăt unei serii de 23 de victorii consecutive ale All Blacks pe teren propriu în fața Wallabies.

Primii care au deschis scorul au fost neo-zeelandezii, prin eseul lui Jordie Barrett din minutul 9. Același Jordie Barrett a marcat apoi din loviută de pedeapsă. Până la pauză a mai marcat și James O'Connor o lovitură de pedeapsă pentru Australia, iar scorul a fost 8-3.

Un moment important al meciului a fost în timpul prelugirilor primei reprize, atunci când Rieko Ioane a ajuns în terenul de țintă australian și, nejenat de nimeni, a scăpat balonul înainte de a-l culca, astfel că nu a putu fi acordată o încercare.

În repriza a doua, scorul devenea 15 - 3, în minutul 44 după eseul lui Aaron Smith.

Avea să înceapă însă ofensiva australiană. Wallabies au marcat două eseuri prin Marika Koroibete și Filipo Daugunu și o penalitate transformată de James O'Connor, iar scorul devenea 13- 16.

Aripa Jordie Barrett a egalat în minutul 79, însă australienii au avut șansa să obțină victoria, dar Reece Hodge a trimis în bară o lovitură de pedeapsă în prelungiri, iar meciul s-a terminat 16-16.

A doua partidă a Cupei Bledisloe, se va juca duminica viitoare pe Eden Park la Auckland, iar a treia partidă va avea loc pe ANZ Stadium la Sydney, pe 31 octombrie.

În Noua Zeelandă a fost ridicat oice nivel de alertă și este permis accesul spectatorilor la competițiile sportive. În vară, Noua Zeelandă a avut 102 zile la rând fără niciun caz nou, iar acum sunt doar 45 de cazuri active.