Victorie de senzație pentru România la JE: Sportivul Apor a câștigat medalia de aur la teqball

DE Alin Crișan | Actualizat: 29.06.2023 - 20:16
Sportivul Apor a câștigat medalia de aur la teqball - Foto: Facebook

România și-a asigurat o nouă medalie de aur la teqball, prin victoria din finală a sportivului Apor Gyeorgydeak. Totalul de până acum al delegaţiei tricolore, 14 medalii.

Sportivul român Apor Gyeorgydeak a câştigat, joi, medallia de aur în competiţia masculină de teqball din cadrul Jocurilor Europene Cracovia Malopolska.

Victorie de senzație pentru România la JE

Românul l-a învins în finală pe polonezul Adrian Duszak, scor 2-0 (12-8, 12-8).

Tot joi, aurul la feminin i-a revenit tot României: Kinga Barabasi a învins-o în finală pe sportiva franceză Amelie Julian, scor 2-0 (12-9, 12-6).

România a ajuns la un total de 14 medalii la Jocurile Europene: cinci de aur, patru de argint şi cinci de bronz.