DE Alin Crișan | Actualizat: 13.03.2023 - 20:39
Un sportiv român de origine cubaneză, campion european la Judo: A cucerit medalia de aur - Foto: Facebook/ European Judo Union

Un sportiv român de origine cubaneză a devenit campion european la Judo. Asley Gonzalez a cucerit medalia de aur.

Sportivul român de origine cubaneză Asley Gonzalez a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 100 kg, duminică, la Openul European de judo de la Roma.

Un sportiv român de origine cubaneză, campion european la Judo

Fostul campion mondial a dispus în optimi de azerul Adil Karimli, în sferturi l-a învins pe italianul Enrico Bergamelli, în semifinale a câştigat în faţa germanului Falk Petersilka, iar în finală s-a impus în faţa britanicului Harry Lovell-Hewitt.

Cu o medalie de aur, România s-a clasat pe locul 10 în ierarhia pe naţiuni la Roma.

Primul loc a fost ocupat de Franţa, cu 3 medalii de aur, 3 de argint şi 5 de bronz, urmată de Germania, 2-3-1, şi China, 2-1-2, etc.

La competiţie au participat 381 de judoka din 34 de ţări, cinci din România, 220 la masculin şi 161 la feminin.