Un român de 17 ani, campion absolut în Porsche Sprint Challenge Benelux

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 29.09.2023 - 09:30
Un român de 17 ani, campion absolut în Porsche Sprint Challenge Benelux - Foto: Facebook/Bogdan Duma

Un pilot român în vârstă de doar 17 ani a devenit campion absolut în Porsche Sprint Challenge Benelux 2023, cu o etapă înainte de finalul campionatului. A câstigat toate cele opt curse desfășurate până în prezent.

Cu cea de-a 8-a victorie din tot atâtea posibile, pilotul român Bogdan Duma a devenit campion în Porsche Sprint Challenge Benelux, la categoria GT4 AM, cu o etapă înaintea finalului sezonului.

„CAMPION!!! Primul sezon în cadrul Porsche Sprint Challenge Benelux a fost un adevărat succes.

Cu o etapă rămasă până la încheierea sezonului, cu 8/8 victorii (4 etape x 2 curse), am reușit să îmi adjudec titlul de campion.

Nu pot zice că a fost ușor, dar a fost frumos și sigur nu ar fi posibil fără o echipă de profesioniști alături de mine, care m-au primit cu brațele deschise și m-au ajutat ca pe un prieten.

Deși targetul pe care l-am stabilit cu echipa, la începutul sezonului, a fost doar să ne focusăm pe dezvoltare și punerea unor baze, uite că rezultatele au fost cu mult peste așteptări, din ambele părți.

Mulțumiri speciale echipei Q1-Trackracing și tuturor care m-au au ajutat să ajung aici. Și nu în ultimul rând, mulțumesc Scoala Auto Academy pentru susținerea acordată”, a postat Bogdan Duma, pe pagina sa de Facebook.

„Porsche Sprint Challenge Benelux are primul său campion al sezonului 2023! Felicitări lui Bogdan Duma și Q1-Trackracing pentru victoria lor la categoria GT4 AM.

Vom afla cine sunt și ceilalți campioni ai competiției în runda finală, la Spa-Francorchamps”, au scris și organizatorii Porsche Sprint Challenge Benelux, pe pagina de Facebook a competiției.

Porsche Sprint Challenge Benelux se află la primul sezon și se desfășoară pe circuite celebre din Olanda și Belgia.

Piloții concurează, într-o singură zi, cu modele de curse 911 GT Cup și Cayman GT4, în două manșe, fiecare a câte 30 de minute.

Ultima etapă a sezonului Porsche Sprint Challenge Benelux 2023 se va desfășura pe circuitul de la Spa-Francorchamps în data de 13 octombrie.