FOTO Un pilot român a câștigat, în premieră, o cursă în Campionatului European de Motociclism Viteză

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 26.07.2023 - 12:09
Un pilot român a câștigat, în premieră, o cursă în Campionatului European de Motociclism Viteză - Foto: Facebook/Luca Purdea

Luca Purdea, un tânăr de 20 de ani din Dej, a câștigat, în premieră în istoria motorsportului românesc, o cursă în Campionatului European de Motociclism Viteză. El participă la clasa CUP 600.

Luca a câștigat prima cursă, cea din 15 iulie, a etapei Campionatului European de Motociclism Viteză desfășurată în perioada 14 - 16 iulie 2023 în Cehia și a devenit primul roman din istorie care a câștigat locul 1 la clasa CUP 600. În cursa a doua, cea din 16 iulie, el s-a clasat pe locul al treilea.

Luca Purdea aleargă pe motocicletă de la 16 ani. Întâi a vrut să se perfecționeze pe circuit pentru mersul pe stradă

Luca Purdea a început să practice motociclismul viteză de la vârsta de 16 ani. ”Atunci am obținut categoria A1 pentru motociclete de 125, am ajuns să merg la circuit pentru a mă perfecționa pe strada. Ulterior am ajuns să renunț să practic motociclismul pe drumurile publice, facandu-l doar pe circuit”, a spus acesta.

Concursul la care a obținut rezultate excelente este unul de primă mână. ”Este foarte important deoarece în Campionatul European de Motociclism ne strângem cei mai buni din Europa, de multe ori venind și piloți din campionatul mondial, pentru a concura alături de noi sau pentru atmosfera din paddock”, a precizat Luca Purdea.

Un weekend de curse costă 3.500 - 4.000 de euro

Pasiunea pe care acesta o are nu este, însă, una ieftină. ”Un weekend competitional ajunge la o sumă foarte mare. Eu ajung sa plătesc în jur de 3.500 - 4.000 de euro. Momentan nu mai am sponsori așa că trebuie să acopăr singur cheltuielile (din acest motiv anul acesta am ratat două curse).

Dacă aș avea sponsori aș putea duce România pe podium la fiecare cursă a campionatului european. Să visez la campionatul mondial este prea devreme, având în vedere că antrenamentul pe motocicletă este extrem de important, iar eu nu-mi permit luxul de a fi la circuit săptămânal pentru a mă antrena”, a declarat Luca, relatează stiridecluj.ro.