TENIS Irina Begu s-a calificat în sferturi la Gippsland Trophy

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 03.02.2021 - 08:19

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy (WTA) de la Melbourne, dotat cu premii totale de 565.530 dolari, după ce a trecut de britanica Johanna Konta, a cincea favorită, cu 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4).

Begu (30 ani, 79 WTA) s-a impus la capătul unui nou meci-maraton, de trei ore şi 32 de minute, după ce în primele tururi a disputat partide de două ore şi 45 de minute, respectiv două ore şi 35 de minute.

Konta a luat primul set cu 6-4, după ce Begu a fost condusă cu 3-1 şi egalat la 4-4. În actul secund, Begu a avut 5-3, a ratat trei mingi de set la 5-4, însă a reuşit să se impună în tiebreak, cu 12-10, după ce a salvat două mingi de meci. Irina a reuşit să încheie conturile abia la a noua sa minge de meci, în tiebreak, după ce a irosit trei la 5-3 şi alte patru la 5-4 în decisiv.

Begu a încheiat cu 5 aşi şi 6 duble greşeli, iar Konta (29 ani, 14 WTA) a avut 3 aşi şi 2 duble greşeli. Românca a fost mai bună la primul serviciu, iar britanica la al doilea, Konta având şi un procentaj superior la mingile de break salvate.

Konta avusese câştig de cauză în singura confruntare anterioară cu Begu, în 2020, la Roma, în turul al doilea, cu 6-0, 6-4.

Begu şi-a asigurat un cec de 8.770 dolari şi 100 de puncte WTA.

În sferturi, Begu o va înfrunta pe japoneza Naomi Osaka, a doua favorită, care a câştigat şi ea în faţa unei britanice, Katie Boulter, cu 3-6, 6-3, 6-1.

Va fi prima confruntare dintre Begu şi Osaka (23 ani, 3 WTA).