Sportivii români au strălucit la Jocurile Europene: 17 medalii – 6 de aur, 6 de argint și 5 de bronz

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 03.07.2023 - 07:08
Sportivii români au strălucit la Jocurile Europene - Foto: Facebook/Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Sportivii români au strălucit la Jocurile Europene 2023 de la Cracovia - Malopolska. În total, ei au obținut 17 medalii – 6 de aur, 6 de argint și 5 de bronz, România ocupând astfel locul 15 în clasamentul final pe națiuni.

Medalii de aur au câştigat ciclistul Vlad Dascălu la mountain bike, atleta Claudia Bobocea la 1.500 metri, Bernadette Szocs la tenis de masă (simplu feminin), Kinga Barabasi (simplu feminin), Apor Gyorgydeak (simplu masculin) la teqball şi echipa feminină de tenis de masă a României (Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu).

Medalii de argint au cucerit atletele Bianca Ghelber la aruncarea ciocanului şi Daniela Stanciu la săritura în înălţime, Cătălin Chirilă la canoe simplu pe 500 metri, scrimera Ilinca Pantiş la sabie, perechea Kinga Barabasi şi Katalin Dako la teqball (dublu feminin) şi pugilista Lăcrămioara Perijoc la cat. 54 kg.

Medaliile de bronz au fost obţinute de karateka Ştefan Comănescu la cat. 67 kg (kumite), atleta Andrea Miklos la 400 m, scrimera Mălina Călugăreanu la floretă, perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (dublu mixt) şi Elizabeta Samara (simplu feminin) la tenis de masă.

România a participat la Jocurile Europene de la Cracovia - Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.

La prima ediţie a Jocurilor Europene, Baku 2015, România s-a clasat pe locul 17 în ierarhia pe medalii, cu un bilanţ de 3-5-4, iar în 2019, la Minsk, a încheiat pe 26, cu 2-3-5.

În Polonia, Italia a ocupat primul loc în ierarhia pe medalii, cu 35 de aur, 26 de argint şi 39 de bronz, urmată de Spania, 21-17-19, Ucraina, 21-12-8, etc., relatează Agerpres.

România, locul 15 în clasamentul final pe națiuni, cu 17 medalii

Clasamentul final pe medalii (medaliile de aur, de argint, de bronz, respectiv totalul)