Sorana Cîrstea, performanță incredibilă. O învinge pe a doua jucătoare a lumii: Semifinală la Miami

DE Alin Crișan | Actualizat: 29.03.2023 - 21:44
Sorana Cîrstea - Foto: Profimedia Images

Victoria carierei pentru Sorana Cîrstea la Miami. A „răpus-o” în două seturi pe a doua jucătoare de tenis a lumii și a reușit, astfel, calificarea în semifinalele turneului.

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 74 WTA) e în semifinalele turneului de la Miami! A trecut de Aryna Sabalenka (24 de ani, locul 2 WTA), scor 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea, performanță incredibilă

Sorana Cîrstea se află în cel mai bun moment al carierei.

După ce a ajuns în sferturi la Indian Wells, jucătoarea din România a ajuns acum în semifinalele turneului de la Miami, de categorie WTA 1000.

Sorana Cîrstea, cea mai importantă victorie a carierei

Acest succes este cel mai important reușit de Sorana în carieră. Cîrstea s-a impus pentru a 19-a oară în carieră în fața unei jucătoare din Top 10 WTA, dar Sabalenka, locul 2 WTA, este adversara cel mai bine clasată pe care Sorana o învinge.

Sorana Cîrstea e în semifinale la Miami! Victorie cu Aryna Sabalenka
Deși era cotată cu a doua șansă la victorie, Sorana a reușit să dea peste cap calculele hârtiei.

A început game-ul cu un break și s-a menținut în avantaj.

Pe finalul setului, Sabalenka a forțat la retur și a reușit egalarea, la 4. Totuși, Sorana nu și-a pierdut calmul. A făcut break imediat și a închis setul cu un as, 6-4.

Sorana Cîrstea, victorie impresionantă

Cîrstea a început bine și setul secund.

A condus cu 2-0, dar nu a putut menține ritmul. Sabalenka a crescut nivelul și a dus scorul la 3-2 în favoarea ei.

Sorana Cîrstea a fost din nou extrem de puternică la nivel psihic.

A egalat după un game în care a salvat o minge de break și imediat a dus scorul de la 3-3 la 5-3. În final, Românca s-a impus cu 6-4, potrivit gsp.ro